--->
AfterDawn logo

Vanhat Zune-soittimet katoavat markkinoilta

Kaarlo Räihä Kaarlo Räihä
2 kommenttia

Microsoftin uudet Zune HD -mediasoittimet tulevat myyntiin tämän kuun 15. päivä, jolloin Microsoftin tuotevalikoimiin kuuluvat vihdoinkin kosketusnäytöllä varustetut mediasoittimet. Pian Microsoftin tuotevalikoimat eivät kuitenkaan pidä edes sisällään muita mediasoittimia, koska yritys lopettaa viimeisimmän tiedon muiden Zune-mallien valmistamisen kokonaan. Kun jälleenmyyjien varastot seuraavan kerran tyhjenevät nykyisistä Zune-soittimista, ei lisää ole enää luvassa.

Tämän muutoksen myötä Microsoftista tulee tiettävästi markkinoiden ainoa kannettavien mediasoittimien valmistaja, jonka tuotevalikoima pitää sisällään pelkästään kosketusnäytöllä varustettuja soittimia. Samalla myös mekaanisilla kiintolevyillä varustetut mallit katoavat kokonaan, joten flash-muistin tulevaisuuteen uskotaan Microsoftilla vahvasti.

MAINOS


Microsoftin suunnitelmat eivät tulleet kaikille yllätyksenä, sillä viime kuussa yritys poisti osan soittimistaan Zune Storen valikoimista, mutta tuolloin tälle toiminnalle ei kerrottu mitään tarkempaa syytä.

Microsoft ei kuitenkaan hylkää aiempia laitteitaan kokonaan, vaan tuleva 4.0-versionumerolla varustettu ohjelmistopäivitys julkaistaan kaikille nykyisille Zune-soittimille ja tarkempia tietoa uuden päivityksen tuomista muutoksissa kerrotaan tulevien päivien kuluessa. Microsoft on myös luvannut julkaista jatkossa vanhemmille laitteille tietoturva- ja vakauspäivityksiä, jos näille ilmaantuu tarvetta.

2 KOMMENTTIA

5trummer1/2

Kieltämättä mysteeri toi Zune, ei sillä että olisin pahemmin etsinyt niitä mutta eipä ole tullut missään vastaan. Kai se on järkevää tuolla tavalla kilpailla iPodin kanssa, tuote jota on vaikea löytää. Tuo Zune Storekaan toimi.

Mutta nuo saattaisivat olla mielenkiintoisia kapistuksia, ainakin hinnan luulisi olevan kohdillaan jos iPodin tappaja halutaan. Kyllähän tuollainen vähän kiinnostaisi, mutta en usko että Linuxissa toimii..

teppoI2/2

Lainaus, alkuperäisen viestin kirjoitti 5trummer:

Kieltämättä mysteeri toi Zune, ei sillä että olisin pahemmin etsinyt niitä mutta eipä ole tullut missään vastaan. Kai se on järkevää tuolla tavalla kilpailla iPodin kanssa, tuote jota on vaikea löytää. Tuo Zune Storekaan toimi.

Mutta nuo saattaisivat olla mielenkiintoisia kapistuksia, ainakin hinnan luulisi olevan kohdillaan jos iPodin tappaja halutaan. Kyllähän tuollainen vähän kiinnostaisi, mutta en usko että Linuxissa toimii..

Ei tainnut olla myynnissä juuri muualla kuin Yhdysvalloissa (ehkä UK?)

TÄMÄN UUTISEN KOMMENTOINTI ON PÄÄTTYNYT

Kännyköiden valmistuksen lopettanut valmistaja lakkauttaa kännyköidensä päivityspalvelimet pian

Puhelinvertailu

Muinainen nettijätti ilmoitti haluavansa ostaa Chromen Googlelta

AfterDawn

Kotimainen palvelu avautui: Tarkista helposti (ja ilmaiseksi), onko kotisi reititin vaarantunut

AfterDawn

Muistatko DVD-leffojen pelottelut "Et varastaisi autoa.."? - Niissä käytettiin tekijänoikeuksilla suojattua fonttia ilman lupaa

AfterDawn

Ensimmäiset täysin kuskittomat, itsestään ajavat rekat aloittivat säännöllisen rahtiliikenteen maanteillä

AfterDawn

Kaaos Yhdysvalloissa: Temu poisti kaiken Kiinassa valmistetun, muut nostavat hintojaan jopa 300% - tullien lisäksi toinenkin syy

AfterDawn

Osa OP:n palveluista on nurin lauantaina ja sunnuntaina

AfterDawn

Yli miljoona Android-sovellusta katosi Google Play -kaupasta

Puhelinvertailu

Bitcoinien louhiminen ei enää kannata - louhintafarmit muuhun käyttöön?

AfterDawn

Powered by HIGH.FI

Powered by HIGH.FI
Seuraa! Kirjekuoren symboli
Uutiskirje
Threadsin logo
Threads
Blueskyn logo
Bluesky
Mastodonin logo
Mastodon
Sulje palkki