Tilaa AfterDawnin viikoittainen uutiskirje.
Alusta loppuun
#1
6.8.2001 @ 14:39
ospele
Suljettu viallisen sähköpostiosoitteen vuoksi
Haluaisin kokeilla tehdä omasta dvd levystäni video cd:een. Voisitteko antaa vinkkejä mitä ohjelmia kannattaa käyttää että saa kuvan, äänen ja tekstinkin mukaan? Mistä saa ohjeet ohjelmien käyttöön? Kuinka Nerolla poltetaan video cd? Voiko esim. Play Stationilla / tietokoneella katsoa video cd:eitä?
AfterDawn
Ilmoitus
#2
7.8.2001 @ 23:47
Ketjusta http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm?thread_id=152 löytyy vastaus kysymykseesi.
#3
10.8.2001 @ 07:31
Ja lisavastauksena: tietokoneella voi katsoa VCD-elokuvia, suurin osa DVD-soittimista kuten PowerDVD tukevat VCD-toistoa CD:lta sellaisenaan. Voit kayttaa hommaan myos Windows MediaPlayeria, jolloin sinun pitaa hakea CD:lta joko MPEGAV tai SEGMENT -hakemistossa olevat .dat -tiedostot, joissa varsinainen elokuva on (ja tutkia missa jarjestyksessa klipit ovat, jos niita on useampia).
PlayStationille on ainakin Japanissa myynnissa Sonyn virallinen lisapalikka, jolla PSX:aan saa VideoCD-tuen.
PlayStationille on ainakin Japanissa myynnissa Sonyn virallinen lisapalikka, jolla PSX:aan saa VideoCD-tuen.
#4
16.8.2001 @ 12:03
(-_-)
Junior Member
Tästä linkistä löydät helpot ohjeet kuinka teet VCD:n (englanniksi)
http://users.skynet.be/divx/divx%20to%20vcd%20guide.htm
http://users.skynet.be/divx/divx%20to%20vcd%20guide.htm
#5
16.8.2001 @ 12:20
Itse asiassa tuo linkki kertoo miten DivX -leffat pakataan VCD:ksi, eika miten DVD-elokuvista tehdaan VCD:ta. DivX:n pakkaaminen VCD:ksi huonontaa kuvanlaatua entisestaan, silla elokuvan kahteen kertaan (ensin DVD -> Divx ja sitten DivX -> VCD) pakkaaminen heikontaa laatua huomattavasti. Paras laatu tulee aina suoraan lahdemateriaalista kopioimalla (eli rippaus DVD:sta VCD:ksi).
Tämä viestiketju on suljettu, johtuen siitä, että ketjun uusimmasta viestistä on kulunut yli 180 vuorokautta. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että et voi vastata tähän viestiketjuun lainkaan.
Mikäli sinulla on lisättävää tai kysyttävää tähän samaan aiheeseen liittyen, ole hyvä ja aloita aiheesta uusi viestiketju tämän sivun kautta.
Mikäli sinulla on lisättävää tai kysyttävää tähän samaan aiheeseen liittyen, ole hyvä ja aloita aiheesta uusi viestiketju tämän sivun kautta.


