Palaute
 
AfterDawn.com Keskustelualueet
  In English  Suomeksi  På svenska
Viestiketjuun kuuluvat käyttäjäkommentit liittyvät tähän uutiseen:

Sony Ericsson julkisti XPERIA X10:n - Android-puhelin kovilla ominaisuuksilla

uutinen julkaistu: 3 marraskuuta, 2009

Sony Ericsson on vihdoin julkistanut ensimmäisen Googlen Android-käyttöjärjestelmällä varustetun puhelimensa, XPERIA X10:n. Sony Ericssonin mukaan uutuus tulee olemaan lippulaivamalli vuoden 2010 ensimmäisen puoliskon aikana markkinoilla tulossa olevien puhelinten sarjassa. "XPERIA X10 ja vuoden 2010 ensimmäisellä puoliskolla lanseerattava puhelinperhe alleviivaavat sitoutumistamme avoimeen ...

lue koko uutinen
#1 3.11.2009 @ 09:10
Eikös Android 2.1:nkin pitänyt tulla ennen vuoden vaihdetta? Melko pettymys kaikenkaikkiaan. Jos vahvistavat, että tulevat päivittämään alla pyörivää androidia niin saattaisin harkita. Muuten jää ostamatta.
#2 3.11.2009 @ 09:45
Joo aika naurettavia nää SE:n julkistukset kun tämäkin tuote on varmaan kuluttajan kädessä aikaisintaan puolen vuoden päästä. Ja jos nyt on jo vanhentunut niin mitä se on puolen vuoden kuluttua?
#3 3.11.2009 @ 10:34
user Anonyymi käyttäjä
> Ja jos nyt on jo vanhentunut niin mitä se on puolen vuoden
> kuluttua?

En laitetta kuvauksen perusteella aivan vanhentuneeksi sanoisi.
#4 3.11.2009 @ 10:42
@3. Taisi puhua Androidista.

Muuten ihan kivat speksit ja ulkonäkö.
#5 3.11.2009 @ 10:52
MitÖÖh Anonyymi käyttäjä
262 144 väriä ?!?! Miten tälläinen on edes mahdollista, luulin että 16miljoonaa väriä on jo standardi tekisi mieli lausua pari voimasanaa miksi jätttää ne värit pois?!
#6 3.11.2009 @ 10:59
user Anonyymi käyttäjä
> 262 144 väriä ?!?! Miten tälläinen on edes mahdollista

Tuolla värimäärällä pärjää todella pitkälle, säästää kummasti bittejä monessa paikkaa.

Suuremmasta värimäärästä on riittävästi hyötyä harvassa tilanteessa ja vaatisi myös todella korkeatasoista näyttöä. RAW kuvien käsittelyy laite tuskin on tarkoitettu.
#7 3.11.2009 @ 11:52
user Anonyymi käyttäjä
> @3. Taisi puhua Androidista.

Voi olla, mutta näyttääkö SEn toteutus vanhentuneelta talven muiden Android rakennelmien rinnalla, vai olisiko ehkä sittenkin toisin päin.
#8 3.11.2009 @ 13:36
jonathan Anonyymi käyttäjä
@2

Tuo nyt tuntuu olevan enemmänkin sääntö kuin poikkeus puhelinmaailmassa. Muistele vaikka N97:n tai N900:n julkaisua.

Ainoa poikkeus voisi olla Apple, joka on yrittänyt tuoda kaksi viimeisintä puhelintaan (ensimmäinen iPhone julkaistiin noin puoli vuotta ennen markkinoille tuloa) aika pian markkinoille julkistuksen jälkeen. Kysynnän ja tarjonnan tasapainottamisessa se ei sitten ole onnistunut.
#9 3.11.2009 @ 14:43
Kyllä tämä on varmasti nyt se, joka asettaa muille riman puhelimen teknisten speksien suhteen. Luultavasti puolenvuoden päästä kun se tulee markkinoille on melkein jokaiselta valmistajalta jotain vastaavaa julkaistu. Myös hinta vaikuttaa saako sen 500€ vai 700€? Vai jopa kalliinpi? Kilpailu on nyt todella kovaa kaikilla androidiin perustuvilla puhelimilla, kun ei juurikaan eroja ole. Jokaiselta löytyy samantapainen kosketusnäytöllinen huippupuhelin josta saa alaa seuraavakin pohtia pitkään mikä on se paras. Saa nähdä pelastaako tämä SE:n pulasta vai ei. Itse en jaksa uskoa että tästä mitään hittiä tulisi, mutta voin olla väärässäkin.
#10 3.11.2009 @ 15:17
xbax Anonyymi käyttäjä
"muihin ominaisuuksiin kuuluvat MMS-multimediaviestit --"

Ah,kiitos Nokian tämä täytyy ilmoittaa erikseen.
#11 3.11.2009 @ 17:33
@5. Vieläkin on tulossa Android ja WM puhelimia, joissa väritoisto on 65k väriä. Tätäkään ei käytännössä huomaa lainkaan. Esim. Herossa tämän huomaa vain joitakin taustakuvia käytettäessä=kuva pikselöityy.

Jos sinulla ei vielä ole AfterDawn.com-käyttäjätunnusta, voit syöttää alle uuden käyttäjänimen ja sähköpostiosoitteesi. Osoitteeseesi lähetetään erikseen aktivointilinkki.

Mikäli sinulla on jo käyttäjätunnus AfterDawn.com-sivustoille, kirjaudu sisään viereiseltä välilehdeltä.


Kirjaudu sisään käyttämällä AfterDawn.com-käyttäjätunnusta tai sähköpostiosoitettasi.

Vastaa tähän viestiketjuun

Lihavointi Kursiivi Punainen väri Lainaus Koodi Lisää kuva Lisää linkki




Jaa tämä