Asus A8N-SLI Deluxe ja pci-e x16 ongelma?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi McKoo 22.06.2009.

  1. McKoo

    McKoo Member

    Liittynyt:
    02.02.2008
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Terve vaan kaikille!

    Tässä emossahan(Asus A8N-SLI) on kaksi Pci-e x16 porttia joista toinen on tavallaan masteri eli numero 1 johon tavallisesti laitetaan näytönohjain. Mutta nyt on käynyt niin, että uusi näytönohjain ei mahdukkaan tähän nro.1 slottiin koska piirisarjan jäähdytin siili on tiellä(voi pr8l).
    Noh, Kysymys kuuluukin onko mahdollista saada näytönohjain toimimaan tuossa toisessa pci-e portissa, koska siihen se mahtuisi, vai pitääkö palauttaa kiltisti kauppaan? (Gainward HD4870 512Mt Golden Sample)
     
  2.  
  3. Kokki99

    Kokki99 Regular member

    Liittynyt:
    09.10.2008
    Viestejä:
    4,037
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    No kokeile toimiiko se siinä :D
     
  4. mursu4

    mursu4 Guest

    Ja jos ei käy, osta uusi piirisarja cooleri(t).
     
  5. McKoo

    McKoo Member

    Liittynyt:
    02.02.2008
    Viestejä:
    23
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tämä toinen pci-e paikka toimii x1, kun siihen laittaa jonkun muun kuin sli kokoonpanoon kuuluvan kortin.
    Taitaa olla mahoton paikka.
    Ja jäähyksi tuolle emon piirisrjalle ei ole paljon vaihtoehtoja, tai ainakaan en ole löytänyt muuta kuin tämän passiivi siilin joka nyt estää näyttiksen asennusta.
    Ei muuta kuin näyttis takasin kauppaan ja kokonaan uutta konetta ostoslistalle.
     

Jaa tämä sivu