Näytönohjaimessa vikaa?

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi Geffen69 14.06.2009.

  1. Geffen69

    Geffen69 Member

    Liittynyt:
    07.05.2007
    Viestejä:
    33
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Mun näytönohjaimessa taitaa olla vikaa. Se rupes tänää temppuileen:
    Kuva päivittyy aaltomaisesti (nykivästi/hitaasti) ja pelitkin pimenee yhtäkkiä kesken pelin. Peli kuitenkin toimii muuten.

    Mulla on toinenki vika (ollu vähän pitempään), joka vois ehkä olla yhteydessä siihen toiseen vikaan:
    Kone sammuilee yhtäkkiä ja varoittamatta sekä vilauttaa samalla jotain tekstiä sinisellä taustalla. Menee niin nopeesti ja niin paljon tekstii etten ehi lukee sitä.

    Mikä avuksi?

    Koneen tietoja:
    Näyttösovitin: Radeon 9250
    Näytönojain: ATI
    Suoritin: AMD Sempron(tm)2500+
     
  2.  
  3. Peqo

    Peqo Member

    Liittynyt:
    18.11.2007
    Viestejä:
    59
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Bluescreen? Jos se kestää vähänki yli 5 sekunttii niin kyllä sä kameralla siitä kuvan kerkeisit varmaa ottaa. Mullakin tuli joskus bluescreeniä ku pelasin jotain peliä, mutta mulla se bluescreen jäi siihe pitkäks aikaa ja piti vaa ite käynnistää kone uudelleen. Mutta tarkista nyt ainakin että näytönohjaimen ajurit on uusimmat.
     
  4. Geffen69

    Geffen69 Member

    Liittynyt:
    07.05.2007
    Viestejä:
    33
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Koitin asentaa uusinta, mutta tuliki tällänen herja:
    "Setup did not find a driver compatible with your current hardware or operating system.".

    Asensin tämän:
    ATI Catalyst Software Suite (WinXP 32-bit) v9.5 ja mulla on Windows XP Home
     
  5. Trilogiar

    Trilogiar Regular member

    Liittynyt:
    08.08.2007
    Viestejä:
    793
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/radeon-prer300-xp.aspx

    Tuolla ajurilla pelittää. Sama ongelma oli alkuun kun ei toiminut 8.252 kanssa. Tuokin ajuri päivittää ajurit 8.252, mutta jostain syystä ei tule sitä virhesanomaa ja pelaa oikein mainiosti.

    Muista sitte valkata asennuksessa ainoastaan Grpahics card drivers. ATI CCC on hyödytön ja NET Framework 2.5 päivitystä tuskin tarvitset.
     
  6. KimmoOK

    KimmoOK Guest

    Mulla on hieman samansuuntainen ongelma ja kiinnostaisi tietää ratkesiko juttu? Faijan hieman vanhempaan laitteistoon ostin juuri tälläisen (Connect3D) Radeon 9250-kortin, mutta ajurien asennus ei oikein luonnistu.

    Hain Ati/AMD:n sivuilta nuo vanhemmat tähän piirisarjaan sopivat ajurit, Catalyst-paketin 6-11-pre-r300_xp-2k_dd_ccc_wdm_38185. Lähdin asentamaan pelkkää ajuria, mutta tuli herja -Setup was unable to complete the installation. Try to setup your display adapter with a standard VGA-driver before running setup-. Noilla uusilla ajureilla tuli sama herja kuin viestiketjun alussa oli. Järjestelmän tiedoissa ei näy asennettuna Radeonia vaan VGASave.

    Emolevy on MSI KT4AV-L, jonka ainakin pitäisi tukea AGPx8-näytönohjainta. Kuva tulee normisti, joten kyllä kortti periaatteessa on kai toimiva?

    Osaisiko joku auttaa tässä pulmassa?
     
  7. KimmoOK

    KimmoOK Guest

    Sain kortin asentumaan päivittämällä emolle Vian ajurit. Hassua kyllä MSI:n kotivuilla olleet 4in1-ajurit sekä VIA:n sivuilta haetut uudemmat Hyperion-ajurit toivat uuden ongelman. käynnistyksen jälkeen tuli herjaa tiedoston viaagp1.sys puuttumisesta. Kumma ettei senäissä ajuripaketeissa ollut mukana vaan piti ladata vielä ikivanha VIA:n ajuri AGP-näytönohjaimelle. Aniveis, nyt pelittää.
     

Jaa tämä sivu