Ajokortti ei tulostu

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi kaltsut 13.06.2009.

  1. kaltsut

    kaltsut Member

    Liittynyt:
    13.06.2009
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli olen tilaamassa postimyynnillä eräästä paikasta tavaraa, ja ennen toimitusta minun tulisi lähettää värillinen kopio ajokortistani, todistaakseni täysi-ikäisyyteni. Nyt kun korttia koitan HP:n monitoimilaitteella värikopioida, musta teksti tulostuu kunnolla, mutta muut osat sitten ovat haalean keltaisia. Onko tulostimessa joku estävä ohjelmisto tms.? Vai mikä on vikana?
     
  2.  
  3. Syksy

    Syksy Member

    Liittynyt:
    31.01.2005
    Viestejä:
    12
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    En ole vielä koskaan törmännyt tahoon, joka edellyttäisi värikopiota. Kuulostaa todella oudolta. Muutenkin suhtautuisin suurella varovaisuudella moisten dokumenttien lähettämiseen.
     
  4. Trilogiar

    Trilogiar Regular member

    Liittynyt:
    08.08.2007
    Viestejä:
    793
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Samoilla linjoilla mennään Syksyn kanssa. Älä missään nimessä lähetä mitään tämmöstä mihinkään.

    (Tosin voihan sen henkkarin väärentämisen näinkin selittää ja samalla ujuttaa kysymyksen mukaan miten homma hoituu ;) )

    Taitaa ihan tarkoituksella tulla keltasena
     
  5. kaltsut

    kaltsut Member

    Liittynyt:
    13.06.2009
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Värikopiota kuitenkin pyysivät, oliskohan mustavalkonen ollut liian helppo väärentää tms.? Mut kyseessä on tosiaankin omasta mielestäni luotettava (ilotulitteita myyvä :D) firma.

    Mut miksköhän siit ajokortista se sininen osa tulee myös keltasena, kun koittaa koko ajokorttia kopsata? Kun peitän maalarinteipillä muut paitsi sinisen osan, niin silloin sininen tulee kunnolla :s
     
  6. jamppa67

    jamppa67 Member

    Liittynyt:
    20.01.2008
    Viestejä:
    87
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Ostat ilotulitteita tähän aikaan vuodesta? Toivottavasti et ole jalkapallo tms. huligaani... Sinuna unohtaisin koko jutun.
     

Jaa tämä sivu