Uutta konetta pitäsi alkaa suunnittelemaan ja oikeastaan nyt tärkein asia mikä on vielä epäselvä niin mikä on kaikisa äänekkäin komponentti koneessa?? Tarkoitus on saada rakennettua mahdollisimman hiljainen kone. Onko kovalevy äänekkäon vaiko prossu??
Useimmiten äänekkäis osa on näytönohjain. Jos hiljasta konetta haluat, SSD ei tuota juuri yhtään melua. Tosin itse en kuule perinteisen kiintolevyn rutinoita...
onko jossain listaa eri näytönohjaimista ja kovalevyistä missä olisi myös mainittu tuo db määrä? Jos nyt ajatellaan että virtalähde on 15db niin onko mahdollista pitää tuo äänentaso koko koneen kohdalla?
näytönoajaimeen voi ostaa erillisen jäähdyttimen alkuperäisen tilalle. eli jos ostaisit vaikka radeonin hd4890 näyttiksen niin laitat siihen tälläsen http://www.jimmspc.fi/tuote/ACCELEROS1?t=false ja pari tällaista http://www.jimmspc.fi/tuote/NF-P12-1300?t=false . ja sit joku noctuan prossu cooleri ja kotelon tuulettimet vaihdat noctuaan niin kyllä pitäs olla aika hiljaista. ihan tuosta 15db:stä en tiedä mutta noilla noctuan ja Arctic Coolingin tuotteilla ainakin 17db on mahdollista. jos vielä hiljasemmaks haluat niin sitten vedellä jäähdytät koneen.
No kyllä noctualla mennään alle 17db. ULNA (ultra low noise -adapter) niin ei lähe rupelista kuin 10db ääntä.
sanoinkin että ainakin 17db (maksimi db noissa noctuan tuulettimissa). eihän sitä tiedä millanen kotelo koneeseen tulee ja joutuuko tuulettimet pyörimään kuinka kovaa vai riittääkö ulna asento pitämään koneen viileänä. ja prossu tuulettimen desibelit katoin niin siinäkin olisi vissiin tuo 17 db ja mahdollisesti ulna adapteri. ja jos prosessoria kellottaa niin silloin jos on ulna päällä niin lämmöt nousee jonkunverran prossussa koska se ei luonnollisesti jäähdytä sitä niin hyvin.
laadukas kotelo/passiivi näyttis niin pitkälle pääsee. vesijäähdytys on ainoa vaihtoehto jos et halua konettasi kuulla. tausta meteli päivällä on about 40db ja oman koneen noctuat kyllä kuulee taustalta jos jää kuuntelemaan.. ULNAlla nuo tuulettimet saakin sitten äänettömiksi. kovon rutinat vahvistuu koneen runkoon joten niiden kiinnitysten huolellinen suunnitelu kannattaa ottaa huomioon. iso prossujäähy ja dual noctuat ULNA adaptereilla (imu/puhallus)
Laitetaan nyt sitten vielä tähän samaan kysymys, että mitäs prossua suosittelette alle 200€ luokassa?? Mieluummin amd mutta jos inteliltä löytyy joku selvästi parempi samassa hintaluokassa niin kyllä sekin käy, mieluiten tietenkin mahdollisimman paljon alle 200, mutta pidetään se nyt kulukattona prossun kohdalla. Tällä hetkellä amd athlon x2 6000+ 3,1ghz