tuulettimet ei pyöri?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi jusa38 09.06.2009.

  1. jusa38

    jusa38 Guest

    Kävin tänään hkemassa postista uuden koneen.
    Ainoastaan prossu tuuletin pyörii kokoajan,mikään kolmesta tuulettimesta ei toimi.Kone kasattu lapstoressa.
    Mitästehdään kotelo on cm storm sniper.
     
  2.  
  3. juunas11

    juunas11 Regular member

    Liittynyt:
    14.09.2006
    Viestejä:
    322
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Noh, eipä sillä kotelolla niin väliä tässä asiassa. En ole itse koskaan kyseisessä kaupassa asioinut, mutta yleensä tälläinen johtuu yksinkertaisesti siitä, että tuuletinten johdot eivät ole kiinni. Tarkistapa se. Avaat vain kotelon ja etsit tuulettimista tulevat johdot. Sano sitten ovatko ne kiinni jossain.
     
  4. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Voit pikaisen vilkaisun tehdä kopan sisään, onko siellä irrallisena jotain. Powerin, tuulettimien liittimet.

    Parasta: kone vaan takas lapstoreen ja vaadit toimivaa tilalle.
    Katso vanha ketju ja ota ajoissa yhteyttä Kuluttajaneuvontaan. Jotta hommat vauhdittuu, eikä käy samoin.
    http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/771713

    Kinua viiveestä heti hyvitystä, hinnan alennusta jne.
    Nilkkien kanssa asioidessa kummasti tulee vipinää, kun tietää millä vedota. (Kevyttä kenttäpsykologiaa siihen, miten sen keskustelun aloittaa. Hyökkäys heti, ei aina ole paras tapa aloittaa.)

    Toivotaan että lapstore toimii asiallisesti vika tapauksissa.
    Rudius ei tossa kertonut, mikä se liike oli. Eikä ole kirjoittanut, joko ne tukkurilta on uuden emon saannu, ja onko kone nyt toiminassa.

    p.s. Mitä ne muut osat on? Onko tuolla koottu kone, jossa emo tarvii bios päivityksen ensin, jotta huolii uusinta prossua? Ja se pojilta unohtunut. Kuten koneen testaaminen.
    Kotelon valmistaja ja malli, kun ei oikeestaan vaikuta mitään koneen toimintaan. Ainoo on kotelomalissa mukana oleva poweri, jolla pieni merkitys voi olla.
    Tuulettimien ja etupaneelin johtojen liittimet, jos ne on jotain erikois designia, eikä mene kuin erikois emoon. Ni sit onkelma. Merkkikoneita semmoset kopat on yleensä ollut.
     
  5. jusa38

    jusa38 Guest

    No eipä näkynyt semmosia piuhoja jotka olisi irti.
    -amo asus p6t se
    -i7 920
    -corsair 650w
     
  6. juunas11

    juunas11 Regular member

    Liittynyt:
    14.09.2006
    Viestejä:
    322
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  7. jusa38

    jusa38 Guest

    Ite katoin just emon ohjekirjasta samaa.Liittimet paistaa tyhjyyttä
    Mutta eipä pihat yletä.Soitan aamulla liikkeeseen,ja kysyn mitä tehdään.
     
  8. juunas11

    juunas11 Regular member

    Liittynyt:
    14.09.2006
    Viestejä:
    322
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Jaahas, mainitse asiasta "hienovaraisesti". Todennäköisesti ongelma on siinä, että tuulettimet ovat väärässä asennossa. Siis tällä tarkoitan, että ne eivät ole parhaassa mahdollisessa asennossa johdon riittävyyden kannalta. Mutta joo, soittele sinne huomenna.
     
  9. jusa38

    jusa38 Guest

    Ongelma ratkennut.yksi liitin oli irronnut.
     

Jaa tämä sivu