eli pitäs saaha uus virtalähde koneeseen nytkynen on antec earth watts 380w. Q6600 p5q emo 2x2 2gb ddr2 800mhz 768mb 8800GTX 2 kovoa ja muuta tarkotus ois että pitäs saaha parempaan näytönohjaimeen riittämään virta ja jopa tähän nykyseenkin :S tekeekö tämmösillä powereilla mitään ? Ace Raw Deal 620w ATX Techsolo STP-550w Antec earthwatts 500w Xilence 550W ja mites eikös amppeeri määrästä kanna kattoa kans tehot ? nämä powerit ois samaa hinta luokkaa nii mikäs kannattas ostaa vaikannattaako ostaa mitään näistä ?
nii ja kun tarkotus olis ostaa käytettynä nii mielellään joku noista mitä kirjotin tohon nii ois osto listalla :S meinaan että saan nuo käytettynä ostettuna ihan kohtuu hinnalla ja nopeasti
Jos kerran noista pitää valita niin Antec. Nuo muut on kyllä sellasia kiinanpommeja etten koskisi ikinä moisiin. Corsairin 400W ois kanssa hyvä ei maksa uutena kuin ~50€.
no tossa ois VAAN 120w enemmän tehoo että mahtaakohan rittää sitte ? jos hommaa vaikka 4870 tähän ja kellotan prossun sinne 3ghz ? ja mä saan nuo kaikki 50e mut riippuu minkä ostan :S
No jos nuokin maksaa 50€ niin sitten kannattaa ottaa se Corsairin 400W joka sekin riittää 4870:lle kevyesti.
Wateilla ei ole juurikaan merkitystä, vaan ampeereilla (A) jotka virtalähde antaa 12V-linjaan. AntecEarthWatts 500W riittää kevyesti vaikka kellottaisit prossun ja näyttiksen, oli se sitten 8800GTX tai HD4870, tappiin asti.
Saattaa ne riittää mutta ei nuihin kiinapowereihin kannata koskea. Pelkästään semmoisen sisälle katsominen riittää syyksi ettei moista jöötiä kannata virtaseksi laittaa. Melko huteran näköisiä ilmestyksiä nimittäin ovat. Siinä on koko kone vaarassa ja jo paloturvallisuussyistäkin moisia on syytä vältellä.