Eli tuo itse kokoamani kone tekee tuota raivostuttavaa buuttausta vähintään pari kertaa päivässä.Ei ole väliä kuinka pitkään kone on ollut päällä kun tekee tuon.Koneen käynnistäessä itsensä näyttö menee pimeäksi ja siihen tulee teksti power saving mode.Ei auttanut kun kokeilin vanhaa näytönohjainta.Laitteisto on Asus P5L-MX.Kovo on seagate 320G.Prossuna intel E6300 1.86ghz.Näytönohjain sapphire radeon hd 4850.
Ajat muisti testin läpi ja katos antaako erroreita. Ota automaattinen uudelleenkäynistys pois käytöstä ja katso antaako ilmoituksen ku kone kyykkää.
Kannattaa kattoo buuttauksen jälkeen lämmöt. Ylikuumentuminen voi aiheuttaa tommosta erityisesti ite kasatussa koneessa jos tuuletus ei oo riittävää.
Tyhmän pitää kysyä mistä tuon automaattisen uudelleenkäynnistyksen saa pois.Ja koneessa on kaksi lisätuuletinta.Prossun lämmöt normaalisti 60C ja emon 55C
Tarkoittaako normaalisti idlenä? Siinä tapauksessa liian korkeat lämmöt? Millä katsot lämpöjä? Mites rasituksessa?
Eli idlenä emon lämpö 54C ja prossu 47C.Tarkistin tuolla everestillä.Rasituksessa Prossun lämmöt menee 70C.Prossu pyörii ihan perustaajuudella nykyään.Oliskohan paremman tuulettimen hankinta edessä.
Ei tuo 70 C Prime-rasituksessa mikään tappava lämpö ole (varoitusraja taitaa usemmissa Bioseissa oletuksena olla 80 asteessa ja tresholdi ~100 asteessa), mutta jos et ole kellottanut niin liikaa joka tapauksessa. Tarkistappas onko cooleri kunnolla paikallansa, ei saa heilua lainkaan emon päällä.