Paras ilmainen palomuuri!

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi Peku92 24.05.2009.

  1. Peku92

    Peku92 Member

    Liittynyt:
    04.01.2009
    Viestejä:
    41
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Juu eli kohtapuoliin olis Nortonini tilaus lopussa ja nyt kaivaisin kipeästi neuvoa toimivasta palomuurista ja ennenkaikkea omia kokemuksianne. Kaikista ilmais palomuureista olen kuullut jotakin haukuttavaa ja jn... Comodoa en haluais ruveta käyttään koska sen kysely on kuulemma rasittavaa ja ite en osais tällaisen kans ruveta värkkään kun ei oo minkäänlaista kokemusta näistä kun on aina ollu helpot kaupalliset käytös. Joten voisittekos pistää omakohtaisia kokemuksia tänne zonealarmista tai outpostista tai mistä tahansa joka varmasti pelittää ja on helppo käyttää. :)
     
  2.  
  3. yamaneko

    yamaneko Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2005
    Viestejä:
    5,093
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    118
    Jos käytössä Vista, niin Vistan oma ja kaveriksi ilmainen Vista Firewall Control helpottamaan/kontrolloimaan ulospäin menevää liikennettä. Hoitaa varmasti ja kevyesti palomuurin tehtävät.
     
  4. Falconzz

    Falconzz Regular member

    Liittynyt:
    12.01.2007
    Viestejä:
    193
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Comodosta saat kahdella 4 painalluksella kaikki kyselyt pois. Defence+ ja Firewall vain Training modeen niin ei kysy mitään =)
     
  5. jawa75

    jawa75 Regular member

    Liittynyt:
    10.11.2006
    Viestejä:
    728
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Sygate on ihan ok.
     
  6. Joensuu

    Joensuu Active member

    Liittynyt:
    08.05.2007
    Viestejä:
    2,545
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
  7. Rubertti

    Rubertti Regular member

    Liittynyt:
    30.10.2003
    Viestejä:
    581
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    28
    Itsellä kokeilussa aika hyvin sijoittunut Outpost Frewall Free 2009. Ei niin monipuolinen kuin Comodo(oma suosikki) mutta toimii hyvin ja on aika hyvin sijoittunut testeissäkin.

    http://free.agnitum.com/

    http://www.matousec.com/projects/proactive-security-challenge/results.php
     
  8. LordPepsi

    LordPepsi Regular member

    Liittynyt:
    03.06.2006
    Viestejä:
    785
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Comodolla mennään!

    Jawa75 lle:

    Sygaten kehityshän loppui jo vuonna 2005..
     
  9. Peku92

    Peku92 Member

    Liittynyt:
    04.01.2009
    Viestejä:
    41
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Onks tuo outpost firewall hyvä kun siitä en oo löytäny oikein mitään haukuttavaa ja itteänikin kiinnostais se. Onks se helppokäyttöisempi kuin comodo?
     
  10. juuSOS

    juuSOS Regular member

    Liittynyt:
    27.09.2006
    Viestejä:
    751
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kyllä se Sygatekin vielä menee, ei ole ainakaan isukin XP koneeseen mitään ylimääräistä puolen vuoden aikana päästänyt..

    Itse asentaisin kyllä nykyään Comodon Windows koneelle. Ja eihän SPF toimi edes Vistalla puhumattakaan siitä uusimmasta 7:sta.


    Paras on kuitenkin Linux! :)
     
  11. Rubertti

    Rubertti Regular member

    Liittynyt:
    30.10.2003
    Viestejä:
    581
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    28
    On..
     
  12. 79atanos

    79atanos Regular member

    Liittynyt:
    20.05.2008
    Viestejä:
    1,945
    Kiitokset:
    15
    Pisteet:
    48
    http://www.pctools.com/firewall/

    Tuohon tykästyin wanhassa varakoneeksi jääneessä romussa, kun sitä jouduin käyttämään noin viikon verran tämän nykyisen käydessä huollossa. Mutta joo, kuitenkin... Tuo oli erittäin kevyt, en muista minkä verran se muistia otti itselleen, mutta todella pieni lukema se oli, ja oli helppo käyttää ilman mitään ihmeellisyyksiä (kuten esim Comodon HIPS = Defence+).
     

Jaa tämä sivu