Elikkä minulla ei tuo Windows movie maker toista videoita joten ajattelin ladata sen uudestaan. Menin program filesiin ja etsin movie maker kansion, painoin "poista" nappia. Sain tekstin jossa luki: Virhe poistettaessa tiedostoa tai kansiota. Ei voi poistaa Movie Maker: yhteiskäyttövirhe. Lähde-tai kohdetiedostot voivat olla käytössä. Sulje kaikki ohjelmat,jotka voivat käyttää tiedostoa ja yritä uudelleen. Movie maker ei ollut käytössä. Miten poistan/korjaan movie makerin?
Ei niitä ohjelmia tuolla tavalla poisteta, vaan ne poistetaan Ohjauspaneelin Lisää tai Poista Sovelluksen kautta (Vistassa Ohjelmat ja toiminnot).
Mikä käyttis sinulla on? Vistaan on ladattavissa yksi Movie Maker versio, mutta XP:hen ei, sillä Movie Makerin XP-versio on osa Service Pack 2:ta.
Tutustu ohjelmaan XPlite, sen pitäisi kuuleman mukaan osata poistaa mm. tuon Movie Makerin. Omalla vastuulla sitten tietenkin, itse en ole ikinä kyseistä ohjelmaa käyttänyt.
Lisää tai Poista Sovelluksen kautta > 'Lisää tai poista windowsin osia' ja Apuohjelmat se olisi, jos sen Movie Makerin virallisesti sais pois. Movie Maker on 1 pakolla asentuva osa winukkaa. WinME sisältää MovieMakerin ja 98Lite ohjelmalla se saa heivattua veks, ettei asennu. Myöhemmin poistetut piilo-osat saa nopeasti 98Litellä koneeseen. Ja sitten taas pois. jne. XPLite on sitten xp/2000 tehty versio, jolla tarpeettomat turhakkeet saa resursseja syömästä veks winukasta. (Mieluusti sama xp, home/pro ja kieli) toisessa koneessa ja kopsaa siitä se tuhoamasi kansio. Se on järkevä (?ainoo?) tapa poistaa jotenkin se Movie Maker. Jos vika oli siellä kansiossa, niin saattaa ruveta tilla kopionilla toimimaan. Nythän MM:ää ei ole "poistettu", vain ohjelma kansio on tuhottu. Katso tästä ketjusta SP2:n imurointia. Kun 1pertti sanoi, että se on osa SP2:sta. SP3:n voi asentaa suoraan (muistaakseni) jos vähintään SP1 on koneessa. Service Packitön vaati SP1 tai SP2 päivityksen ensin. Microsoft Windows Movie Maker 2.1 sisältyy Windows XP Service Pack 2 (SP2)-päivitykseen. Windows Movie Maker 2.1 Download Requirement: SP2 for Windows XP Home Edition or Windows XP Professional or Windows XP Professional x64 Edition Ota nyt tosta erillisestä 2.1 version latauksesta selvää. Sisältyy SP2:een. Vaatii toimiakseen SP2:n. Vanhempaa versiota MM:stä ei ole M$:n toimesta ladattavissa.
Tuosta "Windows Movie Maker 2.1 Download" -linkistä ladattu Movie Maker ei tiettävästi asennu suomen kieliseen Windows XP:hen. Jos haluat asentaa uudelleen WMM 2.1:n, sen asennustiedosto löytyy ServicePack-kansiosta, siis C:/Windows/ServicePackFiles/i386. Asennustiedosto on nimeltään "moviemk.inf", jota tuplaklikkaamalla uudelleenasennus tapahtuu. Jos näin ei tapahtuisi, yritä tuplaklikkaamalla "moviemk.exe" -tiedostoa samassa kansiossa.