Eli tässä nyt pistäisin kaverin puolesta vähän kysymyksiä. Kaveri siis kasasi koneen osista. Ei nyt kaikki tule mieleen, tai no oikeastaan muistan vain näytönohjaimen.. Sillä oli heti aluksi sellanen ongelma, että kun koneen käynnistää ja sitten alkaa pelaamaan, katsomaan elokuvaa tai jotain muuta vähän raskaampaa, niin ei kestä kuin about 5-10min ja kone sammuu kokonaan. Kaveri ajatteli että vika on näytönohjaimessa ( Geforce 8500GT ) ja sen passiivi jäähytyksessä ja osti sitten samanlaisen, mutta aktiivi jäähdytyksellä varustettuna. No ei aikaakaan ja kaveri sai sen näytönohjaimen ja pisti kiinni. Kone lähti samalla lailla päälle, mutta myös 5-10min raskaamman käytön jälkeen sammui. No eipä hän tästä vielä mitään ihmetellyt suuremmasti ja pisti sitten emolevyn takuuseen ja takuusta tuli uusi emolevy. Pistettiin se kiinni ja käynnistettiin ja taasen tuli sama juttu, eli 5-10min raskaan käytön jälkeen kone sammui. Kokeiltu ollaan vähän kaikkea laidasta laitaan. Piitahnaa uutta yms. Mutta vieläkään ei kone toimi kunnolla ja sammuu raskaan käytön jälkeen. Ilman raskasta käyttöä ei kone ole juuri moksiskaan pariin päivään, mutta silti parin päivän jälkeen, jos vaikka lataa jotain suurempaa, niin saattaa kone sammua. Olisiko kenelläkään ideaa miksi? Näytönohjainta silti mietittiin koska elokuvan, pelin ym raskaan käytön takia kone sammuu. En tiedä onko tämä oikealla osastollakaan, kun taitaa toinen post tänne afterdawniin olla. Kaikista ideoista ja avuista oltaisiin erittäin kiitollisia!!
Testit: http://www.majorgeeks.com/Prime95_d4363.html (Prime95 prosessorin rasitus - 2h Small FFTs torture test: Advanced -> Round off checking päälle ja tarkkailet max-lämpöjä.) http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/ (FurMark näyttiksen rasitus - 2h stability test: MSAA samples-none, Max.resoluutio/fullscreen, Xtreme burning mode ja tarkkailet max-lämpöjä.) http://www.memtest.org/#downiso (Memtest86+ muistien rasitus - Levylle poltettava image. Ajetaan bootin yhteydessä ja suoritetaan koko testi kerran, joka vie ~1-2h.) http://www.cpuid.com/hwmonitor.php (HwMonitor - Lämpötilojen tarkkailuun.) http://www.badxp.com/wp-content/uploads/2008/03/chkdsk2.jpg CHKDSK (Kovojen tarkistusohjelma - Löytyy windowsseista automaattisesti. Oma tietokone -> Joku kovalevyn osio -> Ominaisuudet -> Tools. Ruksit kumpaankin "fix" kohtaan ja ajetaan jokaisen kovalevyn osiolle erikseen.)
1. miten tehokas virtalähde 2. mulla oli joskus sama ongelma kone kesti päällä kun oli kovassa rasituksessa noin 10 min ei ehkä sitäkään mutta sekin loppu kun avasin kotelon sivupellin että se sai paremmin ilmaa 3. sano sille kaverilles että kattoo biosta onko siellä lämpö rajoitusta jos se yli kuumenee nii nostaa sitä rajaa ps korjatkaa jos olen väärässä
Ja olette molemmat varmoja, että haittaohjelmia/viruksia koneillanne ei ole, ja että tuuletus pelaa, ja sitämyötä lämmöt (joita tietysti olette tarkkailleet) eivät nouse hälyyttäviksi? Jos näin, niin olette kyllä kummaan ongelmaan törmänneet..
mulla ei ole sen jälkeen sekoillut ongelmia kun avasin koneen sivupellin PS.asensin windows xp:n sen asennuksen jälkeen kun se oli valmis niin se sammuili itestään kovassa rasituksessa mutta ei enään=) ja viiruksia ei ollu yhtään koska formatoin sen kovalevyn kokonaan