Taas ois pikku pähkinä purtavaksi, eilen onnellisena miehenä ruuvailin tuota EVGA GTX260 SC lankkua tuonne emolevyn kylkeen onnellisena,(nykyinen kotelo Antec NSK6580) ja kun tuli aika laittaa kovalevy "hylly/kelkka" paikoilleen jouduin toteamaan että kortti taitaa olla pari senttiä liian pitkä. Tiedän, että kotelon hankkiminen on enemmänkin makuasia johtuen siitä että koteloita on suhteellisen paljon erilaisia, mutta kysynpä silti teiltä vinkkejä. Näyttis kaipaa paljon ilmaa, tuntuu meinaan käyvän hieman lämpösenä (Max temp tähän mennessä 95C) Mitä haen: -Hyvä ilmankierto -Tilava -Sopuhintainen PS: Pahoittelen jos eksyin väärälle osastolle, ajattelin tämän sopivan tänne lähinnä sen takia kun kyseessä on näytönohjaimesta johtuva... "ongelma"
Mä tota 300 mietin joo, ja siitähän saa suht mukavasti muotoiltua tuota kovotelinettä... Kellään kokemusta siitä että miten tollanen about 10,5 tuumanen lohkare sopii tuollaiseen?
Kyllähän tommosenkin mötikän pitäis sinne mennä ihan hyvin, jos et osta netistä niin voit kysyä vaikka liikkessä lisätietoa.
Toinen hyvä vaihtoehto on Cooler master CM 690. Tuohon menee mukavasti tuulettimia joka takaa hyvän ilmankierron ja tuohon koteloon mahtuu hyvin tuo GTX 260. Jimm's pc store:ssa maksaa 75€ tämä kotelo.