Mitenkäs voin liittää lisää tilaa osioidulle asemalle kun toisella on n.500 Gb ja toisella n.20Gb? Voinko jälkeenpäin lisätä tuota 20Gb asemaa kun ei meinaa onnistua?
Kuulostaa joltain Recovery -osiolta se pienempi, joten sitä ei kannattane yrittää liittää minnekään. Jos sinulla on tila loppu, osta mieluummin lisäasema tai dumppaa turhat tiedostot mäkeen. Muutenhan Vistassa osioita voi pienentää/laajentaa, tietyin rajoituksin tosin. Sopivilla ohjelmilla, kuten esim. Disk Directorilla taas voi tehdä melkein mitä vain, mihin Vistan oma levynhallinta ei kykene (esim. pienentämään Vistan levynhallintaa reilummin käytössä olevaa osiota tai laajentamaan osiota käyttämällä levyn varaamatonta tilaa joka ei ole laajennettavan osion perässä).
Se toinen osio on ihan itseni tekemä Windows Xp:tä varten. Mutta nyt tosiaan pitäis sitä laajentaa. Koitetaan tuota Disk Directoria, josko sillä homma hoituis.
Easeus on myös helppokäyttöinen levynhallinta ohjelma jolla onnistuu osioiden teko ja osioiden laajennus yms, yms.. ja vieläpä täysin ilmainen. LINKKI
Kokeilinpa tuota EASEUS Partition Master 3.5 Home Editionia, ja hoiti hommansa kanssa. Tosin molemmilla kerroilla kun kokeilin, Vista herjasi muutoksen jälkeen että Windowsin käynnistäminen epäonnistui, mutta käynnistyi sitten normaalisti ja osiot oli muutettu halutusti. Yhden tekemistä operaatioista voisi tiivistää kuvin näin: Eli on kyllä ainakin helppokäyttöinen softa käyttää. Ilmaisversio toimii sitten vain Vistan 32-bittisessä versiossa, 64-bittiselle on ostettava maksullinen versio mikäli aikoo Easeusta käytellä.
Samaa herjasi itsellä kun läppärillä osioin, luulen että ohjelma kilkkasi siihen kun bootsectorissa on 5 eri käyttistä, tosin osioiden laajennus onnistui moitteetta. pöytäkoneella ei ole kertaakaan herjannut mitään kun olen osioiden kokoja muutellut.
Täytyy kyllä suositella ja tehdä kunnon ohjeet tuolle, kun taitaa olla lajissaan ainoa, eli ilmainen Windows-softa osioiden käsittelyyn (live-linux-juttuja nyt ei lasketa
Kunnon ohjeet varmasti alentaisi kokeilukynnystä monelle joka ei ole osiointia ennen tehnyt/uskaltanut tehdä. Vielä kun teet yhtä selkeät ohjeet kuin tekemilläsi Vista vinkkejä sivuillasi olevat vinkit ja ohjeet, niin avot!