Kone oireili, nyt ei käynnisty. Virtalähde rikki?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Biistie 14.04.2009.

  1. Biistie

    Biistie Member

    Liittynyt:
    14.04.2009
    Viestejä:
    1
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Intel DualCore 6400. Näyttis 7900GS. Muistia 2 GB 800Mhz. 450W virtalähde

    Kone alkoi tekemään sellaista, että jos sen sammutti, uudelleenkäynnistyksen jälkeen tuli teksti: "select proper boot device", eikä siitä enää reagoinut.

    Mutta jos sammutti virrat koneen takaa ja antoi olla pari minuuttia, ei kone enää reagoinut käynnistysnappulan painallukseen. Paitsi jos odotti n. 10 minuuttia, jolloin kone käynnistyi normaalisti, kun painoi käynnistysnappia!

    Nyt kone ei enää käynnisty ollenkaan viimeisimmän sammutuksen jäljiltä. Virtalähde rikki siis?

    Onko mahdollista, että virtalähde on toiminut epävakaasti, eikä ole antanut tarpeeksi virtaa, jolloin kone ei ole tunnistanut kovalevyjä? Paitsi jos virtalähde sai jäähtyä vähän aikaa. Silloin kun kone käynnistyi normaalisti, toimi se monta päivää ok. (en tosin käynnistänyt uudelleen siinä välissä)

    Viittaisiko syyt mahdollisesti emolevyn häiriöön; ei anna käskyä virtalähteelle?
     
  2.  
  3. Dwnldz_5

    Dwnldz_5 Active member

    Liittynyt:
    01.06.2005
    Viestejä:
    1,866
    Kiitokset:
    14
    Pisteet:
    68
    10 min odottelun ennen käyntiin tulemista antaa mulle sellaisen käsityksen, että koko kone kiehuu. Toisaalta, jos se kerran toimii päiviä valittamatta, niin tuskin ylikuumentuminen on ongelmana..

    "select proper boot device" meinaa yleensä sitä, että se ei löydä käyttistä sisältävää kiintolevyä. Eli joko virtalähteesi alkaa hajoamaan, tai sitten kiintolevy tekee kuolemaa. Tee siis kovollesi terveyden tarkistus valmistajansa ohjelmalla (nettisivuilta saa, mikä se ikinä onkaan). Pikainen SMARTin tarkistus hoituu vaikka SpeedFanilla (välilehdeltä SMART ja sitten valitse kovosi).
     
    Viimeksi muokattu: 14.04.2009
  4. micr0s0ft

    micr0s0ft Member

    Liittynyt:
    21.05.2008
    Viestejä:
    91
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Juuri näin... ja muista ajaa tuo kuuluisa memtest ihan vaan varmuuden vuoksi.
     
  5. stargiver

    stargiver Regular member

    Liittynyt:
    11.07.2007
    Viestejä:
    643
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ihan asiallisia ohjeita, mutta jos Biistien kone ei edes käynnisty niin en usko, että ne kauheasti auttavat. Mutta melkeen suosittelesin, että viet koneen korjaamoon ellet ole velho ja saa konettasi vielä käyntiin jotta voit tehdä nuo aiemmin ehdotetut jutut ;)
     
  6. Yesse

    Yesse Regular member

    Liittynyt:
    24.08.2008
    Viestejä:
    321
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Joo ittellä on virtalähde hajonnut 2krt.Ekalla kertaa en tiennyt sillon paljon tietokoneista, mutta virtalähteestä tuli sipulin tyyppistä hajua.Tokalla kerralla en sillonkaan tiennyt paljoa, mutta kokeilin eri virtalähdettä ja se toimi emolevyn kanssa.Kannattaisi sinunkin kokeilla.
     

Jaa tämä sivu