Mikäs ois halpa ja suht hyvä näyttis koneeseen josta löytyy seuraavaa: Prossu: Intel core2 duo 4400 Emo: asus p5vd2-vm-se. Niin pci-e. En hae mitään huippua, mut joku joka pyörittäs jotenki esim. Cod 4 ja jopa uusinta codia. Hyllystä löytyy joku 7500le joka luultavasti on rikki? Emo toimii täysin integroidulla näyttiksellä, mutta kun heittää ton 7500:sen kiinni niin kumpikin näyttis sanoo No signal. Piiparia ei ole asennettu ja siihenki joku patentti kiinnoistais kuulla? Eli onko näyttis rikki vai voiko biosin asetukset vaikuttaa? Järjellä bios on laitetu niin, että pitäs tunnistaa pci-e:n. Ja vanhassa emossa jäi tuulettimet huutamaan täysillä. Ostin uuden emon ja sain toimimaan vain integroidulla näyttiksellä. Oisko vanha emo kuiteskin ehjä ja vika vain näyttiksessä?
Ati 4850 tai NVidia GTX9800+(nämä n. 150€) Kun asensit erillisen näyttiksen emolle niin varmaankin disabloit yhdysrakenteisen näyttiksen emon biossista ja asensit näytönohjaimen ajurit?
Näin ymmärtääkseni tein. Näyttiksen ajuria en saanu asennettua kun ei ole näyttis paikoillaan niin kone ei asenna sitä? Eli eikö näin pitäis olla oikein ja onko muuta biosista? Primary graphics adapter [PCIE] Allows selection of the graphics controllers to use as primary boot device. Configuration options: [PCI] [Onboard VGA] [PCIE]