En pikaisella googlettamisella löytänyt vastausta joten kysyn täältä. Olen ostamassa uutta tietokonetta ja aloin miettimään, että onko järkeä ostaa itselleni windows-käyttöjärjestelmää, koska tutullani on (aito) windows vista-cd jolta on asennettu yhden kerran windows tietokoneeseen. Eli kysymys kuuluu, että voinko lainata häneltä asennuslevyä ja asentaa windowsin myös omaan koneeseeni??? Jos levyltä voi asentaa windowsin useampaan koneeseen, niin kuinka moneen?? Maalaisjärki kyllä sanoisi, että kyllä yhdeltä asennuslevyltä voisi asentaa useampaanki koneeseen, koska monissa talouksissa on useampi kone. Eikai niihin kaikkiin tartte erikseen käyttöjärjestelmää hommata. Mene ja tiedä..
sulla paitää olla se käyttämätön koodi kun se vista pyytä sitä kun ajat sen jos on käytetty niin se ei anna asentaa
Yhdellä cd:llä voi asentaa niin moneen koneeseen kun haluaa. Maalaisjärki on ihan oikeessa, ei se asennusvaiheessa näe moneenko muuhun koneeseen on jo asennettu. Eri asia on kuinka kauan ne toimivat, kun sanovat että 'Tuotetta ei ole aktivoitu. Aktvoi nyt.' Aktivointiin taas pitää joka koneelle olla oma lisenssi. Kaverisi vistasta ei täällä kukaan tiedä montako lisenssiä sen mukana on ostettu. Lisenssi käytännössä on sama kuin yksilöllinen Product key, jonka se siinä asennuksessa kysyy. Erikseen se on joka koneeseen hankittava ja asennettava se käyttis. Tai sitten ostaa kerralla useampaan koneeseen lisenssin. Tai siirtyy opensource eli linux, joka on ilmainen ja ei tunnuksia asennukseen kysele.
Jos Vistan asennuksessa valitsee että ei anna tuotekoodia, niin asennuksen jälkeen Vistaa voi käyttää 30-päivää ilman aktivointia.