Koneen boottaus..

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi ovelaaa 27.03.2009.

  1. ovelaaa

    ovelaaa Regular member

    Liittynyt:
    14.11.2007
    Viestejä:
    227
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    En nyt tiedä onko tämä varsinaisesti WINDOWS ongelma mutta en muutakaan keksinyt ja saattaa olla vistasta kiinni... Elikkäs, tätä on jo jatkunut jonkun aikaa ja tämä on TODELLA ÄRSYTTÄVÄ ja V****MAINEN ongelma... Kun käynnistä koneeni aina kun pääsen koulusta ja näin niin kone käynnistyy normaalisti mutta näyttö pysyy valmiustilassa... Sammutan koneen katkasiasta ja odotan jonkun aikaa sama toistuu. Sammutan näytön laitan takasin päälle ja laitan koneen känytiin niin normaalisti käynnistyy... (Tämä tietenkin aina vaihtelee miten konettani/vistaani lystää ja välillä oikeasti tekisi mieli heittää koko P**** seinälle näyttöineen päivineen)

    Ongelma joskus toistuu sillä tavalla että joskus on jotain aivan liian pieni resoluutio eikä näytön ominaisuuksista anna isompaa resoluutiota ja hp my display ohjelmakaan ei anna edes koko näytön asetuksiin koskea... Reso on sillon jtn 1100x900 tai vastaavaa... Pienemäksi antaa sitä säätää kyllä ja kun sammutan koneeni ja laitan uusiksi päälle niin normi reso. Nvidialta olen uusimmat ajurit aina päivittänyt ja hp my displaykin on uusin versio.

    Näyttönä toimii HP W2248HC Ja muut specsit näette sigusta. Ja vista on 64-bit ultimate :)

    (Mainittakoon vielä se ettei tää IKINÄ anna käynnistää konettani uusiksi. Tulee aina emolle lukee c1/54... jne.)
     
    Viimeksi muokattu: 27.03.2009
  2.  
  3. Neptun

    Neptun Active member

    Liittynyt:
    17.01.2005
    Viestejä:
    3,954
    Kiitokset:
    10
    Pisteet:
    68
    Ota vaan ihan iisisti. Sillai ongelmatkin parhaiten ratkeaa. Vaikuttaa siltä, että vika ei ole Vistassa vaan näyttiksessä ja/tai sen ajurissa. Jos olet varma, että ajuri on oikea 64-bittiseen, niin siitä voi kokeilla vähän vanhempaa versiota. Näyttiksen vanha ajuri on muistettava aina poistaa ennen uuden asennusta.

    Jos sitten ajureilla ei asia ratkea, niin vika on todennäköisesti näyttiksen raudassa. Jos on muita näyttiksiä, niin niillä voi kokeilla ja varmistaa asian. Tai sitten uusi näyttis.
     

Jaa tämä sivu