Miten saan Vistan roskakorin toimimaan siten että kuvake näyttää tyhjää roskakoria kun roskakori on tyhjä ja täyttä roskakoria kun roskakorissa on jotakin? Nyt kuvake näyttää tyhjää roskakoria, vaikka roskakorissa oliskin tiedostoja.
Ootko vaihatanut jonkun työpöytöteeman, joka ehkä sotkenut? Onko sama ikoni molempiin tiloihin? http://windowshelp.microsoft.com/Windows/fi-FI/help/791c23cd-6358-4d7c-9211-d4f71205a59d1035.mspx
En ole vaihtanut mitään, mutta roskakorin poistin vahingossa aiemmin. Miten molemmat roskakorin kuvakkeet saa valittua?
Klikkaa työpöytää hiiren oikealla napilla -> Mukauta -> Muuta työpöydän kuvakkeita vasemmassa reunassa.
Katsoin sieltä, ja minulla on rasti ruudussa "roskakori" ja mlemmat kuvakkeet näkyvät valikossa. Silti roskakorin kuvake työpöydällä ei mutu, vaikka sinne laittaisi tiedostoja. Pystyn kyllä vaihtamaan kuvakkeen työpöydälle, mutta silloin taas täysinäisen roskakorin kuvake ona aina päällä, vaikka roskakori olisi tyhjä.
Onko se niin vaikeeta klikata edellisessä vastauksessa ollutta linkkiä, joka alkaa ja näkyy tossa windowshelp.microsoft.com, ja katsoa sieltä miten ... Kaikkiko se pitää copy-pastena kysyjän ketjuun, nenän eteen hoitaa?
Kyllä luin ohjeen, mutta en saanut hommaa toimimaan. Kuvakkeen klikkaaminen ei aktivoinut "käytä" nappia, joten en saanut kuvaketta vaihtumaan. "Palauta oletus" ei sekään auttanut. Sain kuitenkin kuvakkeet nyt toimimaan kuten pitää, joten kiitokset avusta.