ELikä järjestelmä windows wista 32 bit. Ajattelin asentaa se uudellee koneelle mut nyt ajattelin peruu sen ni otin asennuslevyn pois ja sammutin koneen. Ku laitan sen takasin päälle siihen tulee musta kohta mis lukee jotain tekstii ja siihe voi kirjottaa jotain. Yläkulmas lukee adminstrator tai jotain. APUA OIKEESTI oonko menny rikkoo mun tietokoneen!!!!???????? Nopeasti!
meneekö POST läpi. eli buuttako kone normaalisti ( se tuttu ja turvallinen piippi kuuluu käynnistyksen yhteydessä? ) missä vaiheessa olet tuon levyn kiskonut koneesta pois?
Buuttaa siis normaalisti. Nyt tiiän miten se asetetaa sil ceedeel. Mut siin on nyt ainoo vaihtoehto englanti vaik levyn kannes lukee kielet joitten joukos suomi!?
NYT TULI TAAS ONGELMA!!!??? Eli ku se oli ladannut ton wistan niin se boottas ja se jälkeen tuli 8sec ennenku jonkun aseman tarkistus peruuntuis. Sit se varmaa 40min tarkisti jtn tiedostoja. Sen jälkeen ei tapahtunut mitää ruutu pysy vaan mustana. Joten boottasin koneen. Alotusääni kuuluu kyllä, mut sit se lataa hetken niiku normaalisti siin yhes kohtaa ja sen jälkee ruutu pimenee ja ainoastaan hiirtä pystyy liikuttaa mikä näkyy ruudulla!? Mitä oikeen oon tehny väärin vai onko asennusongelma?? Ekal kerral en jaksanu oottaa siis ku se latas joten otin levyn pois ja sammutin. Seuraaval kerralla ei ollu enää käyttöjärjestelmää joten päätin asentaa kokonaan tuon wistan ja laitoin cd koneeseen. Sen latas normaalisti ja sit tapahtu tuol ylhäälläpäin selittämäni juttu. Pikaisesti apua! Nyt laitoin uudestaan asennus cd asemaan mutta sekään ei tepsinyt vaan vie aina tähän juttuun: Windows Error Recovery (ylimpänä) Windows did not shut down succesfully. If this was due to the system not responding,or it the system was shut down data,you might be able to recover by choosing one of the safe mode configurations from the menu below: (vaihtoehdot mitkä voi valita Safe Mode Safe Mode with Networking Safe MOde With command prompt Ja tietsikka suosittelee start windows normally vaihtoehtoa mutta se menee siihen tilaan mistä kerroin!