missä vaiheessa ajurit ladataan

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi karisa60 07.03.2009.

  1. karisa60

    karisa60 Member

    Liittynyt:
    22.12.2007
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kone IBM ThinkPad R40, käyttöjärjestelä win xp sp3. Ongelmana on ajureiden latautuminen wlan kortille,näin oletan. Lähes joka kerta kun avaan koneen langattoman verkon toimintaa ilmaiseva merkkivalo jää syttymättä ja laitehallinta ilmoittaa ettei ajuria ko laitteelle ole asennettu. Jos tässä yhteydessä laittaa ajuri haun päälle ei windows löydä ajuria. Mikäli toteutan operaation käsin ei tulosta(ilmeisesti osoitan väärän kansion?). mikäli toteutan palautuksen aiempaan toimineeseen pisteeseen yhteys muodostuu ja näin pääsen surffailemaan. Olen kokeillut biosin päivitystä mutta kone ilmoittaa ettei toteuta päivitystä koska sille ei ole tarvetta. Kysymys kuuluukin missä vaiheessa ajurit ladataan/latautuvat ja olisiko olemassa nopeampaa tapaa ladata ajuri kuin em system restore.
    TARKENNUKSENA koneen malli on 2681 HSG ja siinä on viimeisimmät ajurit mitä ibm/lenovo sivustoilta löytyy ja wlan kortti on Phillipsin, käsitykseni mukaan alkuperäinen.
     
    Viimeksi muokattu: 09.03.2009
  2.  
  3. nurmoosta

    nurmoosta Active member

    Liittynyt:
    15.01.2004
    Viestejä:
    2,365
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Hae ibm/lenovon sivuilta ajurit wlan-kortillesi tai jos kortti asennettu jälkeenpäin niin kortin merkin ja mallin mukaan valmistajan tuesta. Ja sitten asenna ne.
     
  4. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,441
    Kiitokset:
    1,284
    Pisteet:
    243
  5. karisa60

    karisa60 Member

    Liittynyt:
    22.12.2007
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Niinpä unohtui mainita että alkuperäiset ajurit on koneessa ja rautakin on ns ibm:n hyväksymää tavaraa eli ollut koneessa uudesta asti.
     
  6. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,441
    Kiitokset:
    1,284
    Pisteet:
    243
    Nyt kun luin aloitusviestisi uudelleen, huomiota kiinnitti tuo Philipsin wlan-kortti. Tuntui oudolta, että sellainen olisi IBM:n alkuperäisessä kokoonpanossa. IBM:n sivuston mukaan kyseinen R40-malli on "Wireless upgradeable".
    http://www-307.ibm.com/pc/support/s...yind=0&operatingsystemind=53385&validate=true
    Tämä on vain arvaus: Jospa Philipsin wlan-kortille on päivityksessä yritetty asentaa IBM-kortin ajuri, joka ei tuon kortin kanssa toimi. Palautus tuo käyttöön Philipsin ajurin.
    Siis jospa sinun pitäisikin hakea ajuripäivitystä Philipsin sivuilta?
     
  7. karisa60

    karisa60 Member

    Liittynyt:
    22.12.2007
    Viestejä:
    9
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos vaan vastauksesta. Meikäläinen on sen verran käsi näitten vehkeitten kanssa etten osaa kyllä katsoa mikä ajuri on ladattuna mutta drivers kansiossa on AR5100 tai jotain elikkäs atheroksen ajuri jonka muistaakseni löysin jostain Phillips hakua käyttäen. MUTTA MUTTA milläköhän komennolla pääsisin tutkimaan mikä ajuri on ladattuna silloin kun yhteys toimii.
     

Jaa tämä sivu