Voiko heatpipe rikkoontua? Acer Aspire 3100 lämpöongelmia

Viestiketju Kannettavat tietokoneet -osiossa. Ketjun avasi MJKP 27.02.2009.

Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.
  1. MJKP

    MJKP Member

    Liittynyt:
    03.01.2008
    Viestejä:
    1
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kone tuppaa olemaan aivan jäkissä, pikkuisenkin rasitusta niin "core" lämmöt nousevat yli viidenkymmenen, jolloin alkaa aivan mahdoton hidastuminen.

    Pölyt on imuroitu ulkoa ja sisältä, tuuletin tuntuisi pyörivän normaalisti. Kaksi muuta lämpöanturia näyttävät normaaleja arvoja.
    Lämmöt heti käynnistyksen jälkeen:
    Temp1 37 C
    Core 54 C
    HDO 29 C
    Joista siis HDO on ilmeisesti kovalevy, tarkoittaako Core prosessoria, vai mitä?

    Konehan oli Acer Aspire 3100, käyttiksenä XP, muutamia vuosia vanha, normaalisti corenkin lämpötila ollut neljänkympin tienoilla.

    Nyt metityttää, että onko kyse Heat Pipen rikkoutumisesta (voiko se edes mennä rikki?) vai jostain prossuongelmasta? Vai jostain muusta? Ja mitenkähän tuo heat pipe sitten vaihdetaan, irroitin siitä neljä ruuvia koemielessä, mutta ei ainakaan ilman väkivaltaa lähtenyt silloin irti... Muita ruuveja ei näkynyt.
     
  2.  
Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.

Jaa tämä sivu