Xp käyttöjärjestelmä jumittui niin ettei kukaan käyttäjistä pystynyt kirjautumaan sisään, (kirjautui samantien ulos). Ajoin käyttiksen uusiks ja kone toimii taas normaalisti.Uskoin kuvien ym. tiedostojen hävinneen koneelta.. Koneessa on vain yksi 160 gigan kovalevy, eikä sitä ole mitenkään jaettu. Nyt kuitenkin c asema näyttää vielä sisältävän vajaat 100 gigaa tiedostoja joita en löydä mistään. Aviran virusskannausta seuratessani huomasin sen selaavan kansioita ja kuvatiedostoja joita koneella aiemmin oli..! Kun koitan etsiä koneelta kyseisiä tiedostoja, ei mitään löydy!!?
Oletko käyttänyt Windowsin Etsi-toimintoa? JDiskReport ohjelmalla voisi löytyä esim. kansio, joka sisältää tuon 100 Gt. Recuva ohjelma voisi löytää poituneita tiedostotoja.
MikroMake linkitti vanhan ketjun johon on hienon kokoelman ohjelmia listannut. Tiedoksi kerron, Roadkil's Undelete tulee zipin sisältä undelete.exe. Se kulkee vaikka muistitikussa. Sitä ei tarvi asentaa. Kovolle ei saa kirjoittaa mitään, jos haluaa vahingossa poistettuja tiedostoja palauttaa. Kannattais koittaa Live Linux cd:llä näkyykö ne tiedostot ja silla vaikka polttaa cd/dvd:llekin talteen. Mikä lie puolittainen formatointi tms. tuossa tapahtunut, kun Avira niitä näkee. MikroMaken linkistä katsomaan 'palautus formatoinnin jälkeen' ohjelmaa. Onko muuten piilotiedostot näkyvissä? Jos onni käy niin ne tiedostot on vaan menneet piiloitetuiksi ja siksi et niitä nää nyt. Alkuperäinen ongelma saattoi johtua viruksesta, jonka korjaamiseen löytyy ohjeet kun googlaa login logout loop xp.
Kiitos avusta. Itse olen melkoinen tumpelo koneen kanssa joten odottelen vielä osaavampaa kaveria katsomaan tilannetta. Onpahan vähän alustavaa työtä tehty ongelman korjaamiseksi. Kiitos vielä ja laitan tänne tiedon jos saadaan tiedostot kaivettua!