On Windowsin oma varmuuskopiointi ohjelma.Kone on n.6v vanha ja ajattelin jos sattuisi että kiintolevy menisi rikki.Silloin pitäs olla tiedot vanhasta tallessa.Olen tehnyt kopiot omista asetuksista ja tiedostoista ulkoiselle kovolle.Mutta eihän se riitä.Eikös xp:n omalla voi tehdä varmuuskopion kaikki koneen tiedot ulkoiselle kovolle helposti?Laittaa täpin vaan siihen kohtaan.Onneksi on ohjattu toiminto ja suomi kielinen.Vieläkö jotain muuta voisi varmuuskopioida?
Eiköhän ne tärkeimmät varmuuskopioitavat tiedostot ole niitä sinulle itsellesi tärkeitä tiedostoja. Eli kaikki musiikit, leffat, dokumentit (word,pdf,yms)... Itse en kyllä ikinä ole tehnyt mitään windowsin omia varmuuskopiointi systeemejä, enkä ole omia asetuksiakaan? tallentanut. Vain kaikki itselle tärkeät tiedostot.
Aika helppo Windows yleensä on kuitenkin muokata asennuksen jälkeen mieleisekseen, voi olla että palautus menee ihan yhtä vaikeaksi. Eli tärkeintä on tietysti suojata ns. korvaamattomat tiedostot, kuten omat valokuvat ja dokumentit, joita ei rahallakaan saa mistään takaisin. Voihan sopivalla apuohjelmalla koko levystä ottaa myös ns. imagen toiselle kovolle, jolloin mahd. hajonneen kovon sisällön voi palauttaa täsmälleen samanlaisena uudelle kovolle.