Lacie 500g ei käynnisty

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi jamali 12.02.2009.

  1. jamali

    jamali Member

    Liittynyt:
    19.03.2006
    Viestejä:
    21
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Mulla on tällanen 500g Lacien kovalevy, ihan perus musta. Nyt eilen kun pistin tän ulkoisen päälle, aluksi kuului ihan normaali käynnistysääni, mutta sen jälkeen alkoi ruksuttamaan pätkivästi, eli siis vilkutti vihreätä valoa ja meni päälle ja pois päältä jatkuvasti. Oon nyt tässä aika kauan ettinyt samankaltaisia ongelmia ja niitä on löytyny ja ratkaisu on yleensä ollut näihin tuo sisäiseksi kovalevyksi laittaminen. Noh itsekkin aloin tähän hommaan, otin kovalevyn ulos kotelosta ja avasin koneen kopan. Tajusin kuitenkin, että ulkoisessa kovalevyssäni oli täysin erilainen liitäntä kuin sisäisessä.

    Elikkä ulkoisessa on tuollainen liitäntä (SATA2?)
    http://i16.photobucket.com/albums/b13/CRazY_GAmEr_07/SATA2.jpg

    Ja koneen sisällä oli tämän tyylinen järjestelmä(SATA?)
    http://img441.imageshack.us/img441/3230/4small5qf.jpg

    En siis löytänyt koneesta liitäntää tuolle ulkoiselle. Joten mikä avuksi?
     
    Viimeksi muokattu: 12.02.2009
  2.  
  3. Euphemos

    Euphemos Regular member

    Liittynyt:
    13.07.2005
    Viestejä:
    2,607
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Vai on koneesi niin vanha, ettei siitä löydy edes standardia SATA-liitäntää... siinä tapauksessa on kyllä aika mutkikas homma, todennäköisesti joutuisit päivittämään emolevyn lisäksi vähintään prosessorin ja muistit, ehkä myös näytönohjaimen.
     
  4. saaben

    saaben Regular member

    Liittynyt:
    18.05.2007
    Viestejä:
    751
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Linkkisi ei toiminut tuohon ulkoisen liitäntämalliin. Heitän kuitenkin arvauksen heti aluksi, että ulkoinen olisi mahdollisesti SATA- levy ja kopassa oleva näytti olevan IDE. Jos emossasi on SATA- portteja, osta kaapeli ja lykkää ulkoinen sellaisella koneeseen kiinni.

    E: Ehti näköjään Euphemos ensin, oli välilehdessä jonni verran auki.
     
    Viimeksi muokattu: 12.02.2009
  5. jamali

    jamali Member

    Liittynyt:
    19.03.2006
    Viestejä:
    21
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Pistin toisen linkin
     
  6. Guilty123

    Guilty123 Regular member

    Liittynyt:
    04.02.2007
    Viestejä:
    296
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    itse asiassa tuo sinun ympyröity kohta tuossa ulkoisessa levyssä ei ole se SATA liitin vaan se on kovalevyn jumpperi pinnit mihin laitetaan jumpperi mikä taas määrittää kaikkea jännää (esim onko levy master vai slay jne jne...samanlainen löytyy vanhasta kovostasi siitä keskeltä mikä myös näkyy siinä toisessa kuvassa)...se SATA liitin on siinä se lyhyempi L:n muotoinen. jos en nyt aivan sokea ole ja tulkitsin kuvaa oikein. korjatkaa jos olen aivan väärässä:)
     
    Viimeksi muokattu: 12.02.2009
  7. aapelih

    aapelih Regular member

    Liittynyt:
    17.02.2008
    Viestejä:
    188
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kyllä ihan oikeessa olit, eli tuo pinneilla varustettu liitin on jumppereita varten (mihin niitä SATA-levyssä tarvitaan :? kun ei ole master/slave), ja tuo lyhyempi L on tiedonsiirto ja pitempi on virtajohdon paikka.
     
  8. vADeR_90

    vADeR_90 Member

    Liittynyt:
    22.02.2009
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    täällähän näky olevan jo valmiiksi vähä samantyyppinen tilanne ku itselläni elikkä aattelin laittaa nykyisen ulkokovon (buffalo drivestation 500GB) koneen sisälle että sitä ois helpompi pitää koneen mukana. ja kysymys on tässä: katoin laitevertailussa et sisäinen liitäntä on sata, mut siinä ei mainittu erikseen et onko se I vai II. eli vaihtaako se sitte automaattisesti nopeuksien välillä jos laitan sen SATA II porttiin kiinni? ja tämmönen lisäkysymys et onko tää SATA I sitte nopeampi verrattuna usb:hen?

    jos joku viitsii vaivautua niin arvostaisin suuresti :)
     
  9. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    jamali: Ainakin LaCien oireet ovat tuollaiset kun sen powerista hajoa 12 V:n jännite. Koska näitä tapauksia nyt jo muutamia vastaavia on tullut vastaan, epäilisin ensimmäisenä sitä. Koska powerin mielestäni pitäisi kestää ainakin se yleisesti vaadittava 3 vuotta, on korjaus mielestäni tuotevastuulain nojalla myyjän/maahantuojan/valmistajan vastuulla, vaikka varsinainen takuuaika olisikin jo ohi.
    Ellet saa uutta poweria takuuseen tai esim. maahantuojalta, ja itse levy on edelleen ehjä, jollain tälläisellä sitä voisi käyttää USB:n kautta myös koneessa, jossa ei ole SATA-liitäntöjä.

    vADeR_90: SATA (monesti myös SATA 150) on taaksepäin yhteensopiva, eli SATA levyjen tulisi toimia SATA2 (= SATA 300) (ja tulevissa SATA3) liitännöissä, mutta eivät tietenkään voi hyödyntää liitännän uusia ominaisuuksia, kuten suurempaa tiedonsiirtonopeutta.

    SATA-väylän teoreettinen nopeus on 1500 Mbit/s, SATA2:n 3000 Mbit/s ja USB2.0:n 480 Mbit/s. Tuleville USB 3.0:lle luvataan jopa 5000 Mbit/s ja SATA3:lle kaavaillaan 6000 Mbit/s nopeuksia.
     
  10. vADeR_90

    vADeR_90 Member

    Liittynyt:
    22.02.2009
    Viestejä:
    10
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    eli jos laitan sata 150 ja sata 300 levyt samaan koneeseen niin ne varmaanki molemmat toimii sitte sillä hitaammalla nopeuella. vai?
     
  11. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Jännät jumpperit

    SATAII levyissä kuulemma jumpperilla valitaan sata1.
    Sekö sitten on pakko laittaa jos emossa on vain sata1.

    IDE kovoissa on ollut half-capasity jumpperi, harvempaan talletus ei bitit vääristy (tai sit on "varmuuskopio" viereisessä kohdassa)

    RAID? Eikös senkin tila jumpperilla asetella.
     
    Viimeksi muokattu: 27.02.2009
  12. aapelih

    aapelih Regular member

    Liittynyt:
    17.02.2008
    Viestejä:
    188
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ainiin perskiles oot ihan oikeessa, SATA-levyissähän on jumpperi, ja munkin levyssä on semmonen. Siinä on asennot "Limit to 1500Mb/s operation" ja sitte joku full-speed. Mun "moka" ;D
     

Jaa tämä sivu