Lämpöanturien sijoitus?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi aqq 08.02.2009.

  1. aqq

    aqq Regular member

    Liittynyt:
    16.08.2008
    Viestejä:
    1,483
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Juu elikkäs olisi 6kpl lämpöantureita sijoitettavana.3kpl emolevyltä tulevia ja 3kpl allinone2 säädinpaneelilta tulevia.
    Mihinkäs olette laittanut noita ja millä kiinni?Tarkentakaa mihin kohtaan esim:prossua tai näytönohjainta.(aikaisempaa kokemusta kun ei ole näistä)
    Olisi kiva jos joku ehdottaisi kaikille 6kpl paikan koneessa.
    Kiitoksia kaikille vastanneille.
     
  2.  
  3. Aeonus

    Aeonus Regular member

    Liittynyt:
    17.03.2008
    Viestejä:
    399
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kai tuo riippuu mitä haluat tarkkailla.
    Prosessorin lämmöt selviävät toki muutenkin, samoin kuin näyttiksen pitäisi osata kertoa ytimensä lämpötila.

    Itse laitoin Northbridgeen, Southbridgeen, RAM-kampojen väliin ja kokeilumielellä näytönohjaimen "selkäpuolelle" ytimen kohdalle. Kuudelle en kyllä heti keksi mitään järkevää käyttöä. Kovojen lämpöjähän voi aina tarkkailla jos siltä tuntuu.
     
  4. Sanzu

    Sanzu Regular member

    Liittynyt:
    31.10.2006
    Viestejä:
    814
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kovoihin saat kelkkojen ja kovon väliin, mikäli kelkat löytyvät. Näyttis ja Cpu lämmöt ovat turhia, koska softilla saat ne tarkemmin. Muistikammat ja NB/SB ovat hyviä vaihtoehtoja.
     

Jaa tämä sivu