Windows ilmoittaa bluescreeniä asennuksen aikana

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi bt6joso 08.02.2009.

  1. bt6joso

    bt6joso Member

    Liittynyt:
    05.02.2008
    Viestejä:
    15
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ongelmat saivat alkunsa, kun selain Firefox kaatui, ja jouduin buuttaamaan koneen käynnistysnapista. Sen jälkeen kone käynnistyi melkein windowsiin ja sitten sammui ja käynnistyi uudelleen ja taas samassa kohtaa käynnisti koneen alusta. Tätä olisi voinut jatkua vainka kuinka kauan. Kun en keksinyt siihen mitään, niin ajattelin recovery cd:llä ajaa windowsin uudestaan. Nyt sitten windows ei suostu asentumaan uudestaan vaan lykkää bluescreeniä aina kesken asennuksen. Viestissä lukee näin:

    IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

    STOP: 0X0000000A (0X63C5408E, 0X00000002, 0X00000001)

    Kaipaan nyt kipeästi apua, miten tuon voisi korjata, vai voiko mitenkään. Olen aivan käsi tietokoneen kanssa, joten arvostan
    perusteellisia ohjeita :)

    Kone on Asus A6Km läppäri.
     
  2.  
  3. juuSOS

    juuSOS Regular member

    Liittynyt:
    27.09.2006
    Viestejä:
    751
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  4. bt6joso

    bt6joso Member

    Liittynyt:
    05.02.2008
    Viestejä:
    15
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos vastauksesta.. En tosin tiedä miten
    noita shadowing tai muita juttuja sit pistetään pois päältä.
    Kun käynnistäessä painan F2:sta ja menen sinne biosiin, ni ei
    siellä ole sellaisia välilehtiä, joista noita pääsis säätämään..
    Kuten mainitsin, oon tosi huono näissä korjaustoimissa..
     
  5. Tuff

    Tuff Active member

    Liittynyt:
    10.10.2003
    Viestejä:
    3,621
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
  6. bt6joso

    bt6joso Member

    Liittynyt:
    05.02.2008
    Viestejä:
    15
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Noniin nyt tuli taas uusia ongelmia. Vedin tuon checkdiskin läpi ja sitten kokeilin asentaa recovery-cd:ltä taas uudestaan. No itse wintoosan asennus tais mennä läpi, kun pyysi jo ajuricd:tä sisään. Sit kun sen laittoi niin kone käynnistyi automaattisesti ja se rupes asentaa niitä ajureita.. No sit jossain vaiheessa pysähtyi ja ei menny siitä mihkään. Kun iskin sit enteriä herättääkseni sen, niin tuli tämmöinen bluescreen:

    PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA

    STOP:0X00000050 (0XCF8AFD22, 0X00000000, 0XCF8AFD22, 0X00000000)

    Onko minkäänlaisia uusia ideoita? :)

    Niin ja siitä vielä, että miten biosissa saa noi shadowing-jutut pois päältä. Kun yritin vaikka kuinka kauan käydä sitä BIOS setup-ikkunaa läpi ja en vaan löytänyt mitään järkevämpää. Ei siellä voinu muuta ku laittaa salasanat kovalevylle, vaihtaa boottijärjestystä tai muuttaa koneen kellonajan :)
     

Jaa tämä sivu