Ongelmia Vistan kielenvaihdossa

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Meren 08.02.2009.

Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.
  1. Meren

    Meren Member

    Liittynyt:
    08.02.2009
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli, käyttöjärjestelmänä on Vista Ultimate x32. Sain helposti ongelmitta ohjeita seuraamalla vaihdettua näyttökielen englannista suomeksi. Aluksi kaikki näytti ihan hyvältä, mutta kohta alkoi ilmestymään häiriöitä. En saa avatuksi tiettyjä ohjauspaneelin kohteita (Aluekohtaiset- ja kieliasetukset, näytönsäästäjä...), eikä myöskään tiedostojen ja kansioiden ominaisuus-valikot toimi.

    Olen nyt yrittänit soveltaa kieltä takaisin englanniksi eri keinoin, lataamalla netistä englannin kielipaketteja mutta niitä ei voi poistaa kun kieliasetuksia ei saa avatuksi. Yritin asentaa myös muita kieliä, kuten ruotsin. Sen se asensi mutta en päässyt asettamaan sitä näyttökieleksi.

    Nyt tein uuden käyttäjätilin jonka kielen olen pitänyt englantina. Englanninkielen ymmärtäminenhän ei sinänsä tuota mitään ongelmaa, mutta silti olen enemmän kotimaankielisen käyttöjärjestelmän kannalla.
     
    Viimeksi muokattu: 08.02.2009
  2.  
Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.

Jaa tämä sivu