Kiintolevyn vaimennus

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Netti 05.02.2009.

  1. Netti

    Netti Regular member

    Liittynyt:
    23.03.2003
    Viestejä:
    723
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eli oon katellu jos jonkunlaisia vaimennus juttuja ajattelin että jos jollakin ois kokemuksia niin vois kertoa miten ne toimii?
    tässä ois yks härpäke
    http://www.jimmspc-store.fi/tuote/Z-778?t=false
    niin piti sanoa että se tulis kahdelle kiintolevylle
     
    Viimeksi muokattu: 05.02.2009
  2.  
  3. Gocom

    Gocom Active member

    Liittynyt:
    24.02.2006
    Viestejä:
    1,115
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Poistaa suoran kontaktin metallista, jolloin kotelo ei resonoi kiintolevyjen tahdissa. Nuo siis yksinkertaisuudessaan toimivat sinäänsä niin että noissa kiinnikkeissä on joko silikoni- tai kumitassut / -kiinnikkeet, jolloin kiintolevy tärinät vaimentuvat, toisin kuin kiintolevy olisi suoraan kotelossa ruuveilla kiinni.

    Sen avulla siis vain kiinnitetään kiintolevy (laitetaan tassu kotelon ja kiintolevyn väliin yms). Vaimentamiseen voi myös käyttää pyörän sisäkumia, kengännauhoja, kumiruuveja, eristysnauhaa, sulkijoita - kaikkea mitä sattuu nyt kotoa löytymään.

    Tai sitten voi ostaa tuommoisen valmiin kiinnityssetin jossa on silikonieriste ja ruuvipaikat kiinnitykseen. Kaikki toimivat aikalailla samalla tavalla; estävät resonoinnin.
     
    Viimeksi muokattu: 05.02.2009
  4. saaben

    saaben Regular member

    Liittynyt:
    18.05.2007
    Viestejä:
    751
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Hakua käyttämällä löytyy täältäkin paljon porinaa ja kokemuksia aiheesta. Kannattaa kokeilla.
     
  5. MikroMake

    MikroMake Active member

    Liittynyt:
    03.02.2006
    Viestejä:
    3,866
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    68
  6. mrcheeky1

    mrcheeky1 Regular member

    Liittynyt:
    25.10.2007
    Viestejä:
    1,729
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    *KLIK*
    Siinä erinomainen tuote kiintolevyjen hiljentämiseen, ei ole muistaakseni aiemmissa ketjuissa tullut mainituksi.
    Kiintolevyt pitävät sitten monenlaista ääntä, ei välttämättä riitä tuollainen resonoinnin poistava ratkaisu, jos kiintolevy on muutenkin äänekäs.
     

Jaa tämä sivu