Apuja, kone kuoli?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi P4nth3r 30.01.2009.

  1. P4nth3r

    P4nth3r Member

    Liittynyt:
    14.12.2008
    Viestejä:
    53
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Elikkäs toinen koneeni ei lähe enää päälle, tuulettimet lähtee pyörimään, kovalevy käynnistyy, mutta ei herää.

    Alkaa olee keinot lopussa kun olen kokeillut vaihtaa osia: (näytönohjain, kovalevy, virtalähde, muistit, mutta ei h****tti lähde toimimaan.

    Emolevyn olen parikin kertaa kokeillut jumpperoida mutta ei.
    Eli onko emo sökö? en usko että prossu olisi rikki mutta toisella prossulla en ole vielä kokeillut.

    Eli emo on siis: Asrock ALiveN570SLI-eSATA2
    prossu: AMD athlon 5000+ dual core
    kovo: seagate barracuda 500gb 32mb
    näyttis: 8800GTS 320mb
    ja virtalähe on joku 3v? vanha 420W

    Eli siis apuja tarvitaan! toivotaan ettei tarvi kaivuriin turvautua ja vähän muokata kauhalla konetta!
     
  2.  
  3. Netti

    Netti Regular member

    Liittynyt:
    23.03.2003
    Viestejä:
    723
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Johdot oikein päin etupaneelissa?
    Onko prossua mahdollista kokeilla jossakin toisessa koneessa?
    voi olla myös virtalähde
     
  4. P4nth3r

    P4nth3r Member

    Liittynyt:
    14.12.2008
    Viestejä:
    53
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kaikki johdot on oikein. tänään kokeilin prossua toisessa koneessa, ja olen kokeillut toisella virtalähteelläkin.

    Ja kone lakkasi toimimasta kun yht äkkiä vaan jumiutui ja sen jälkeen ei ole enää käynnistynyt.
     
  5. erseki

    erseki Regular member

    Liittynyt:
    08.01.2004
    Viestejä:
    484
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    oisko se sit emo paskana jos kerta näyttis kovo poweri ja muisti kokeiltu jo
     
  6. P4nth3r

    P4nth3r Member

    Liittynyt:
    14.12.2008
    Viestejä:
    53
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Jep. se taitaa olla tiensä päässä..

    No uuden olen jo tilannut ja pitäisi lähipäivinä tulla.

    Ja mitä me tästä opimme. ÄLKÄÄ ostako AsRockia! kesti huimat 4kk.
     
  7. erseki

    erseki Regular member

    Liittynyt:
    08.01.2004
    Viestejä:
    484
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    vähän epäilyttää toi et emo ois paskana ku itellä ollu kolme asrock emolevyä eikä ykskään oo menny rikki ja nää on kaikki halvimpia malleja,

    katoppa onko prossu kunnolla paikoillaan itellä oli kerra sama vika ja prossu oli huonosti kiinni ku oli liian tiukka kiristyspanta jäähyssä ja mä sen huolella asettelin paikoilleen
     
  8. P4nth3r

    P4nth3r Member

    Liittynyt:
    14.12.2008
    Viestejä:
    53
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Ei auttanyt mitään. kaikki tuulettimet pyörii (näytönohjaimessakin) mutta mitään ei tapahdu. mitään kuvaa ei tule näytölle eikä reagoi mihinkään.
    Surkea kapistus.
     
  9. Coronzon

    Coronzon Member

    Liittynyt:
    08.10.2008
    Viestejä:
    41
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    itellä sama ongelma, uus emolevy ja prosessori ja laitoin kassaan mutta kun käynnistää tuulettimet pyörii näyttiskin näyttäs toimivan (tuuletin pyörii, sanoo näytölle että ''ei singnaalia'' ja öö kovot lähee päälle... mutta ei mene biosii, näyölle ei tule mitään.. niin eikä kuulu sitä ''piip'' ääntä käynnistyessä.... laitoin prosessorin ite :DD eli voisko ongelma olla siinä? (johot on sit kaikki kii ja kaikki on ehjää jne on vaihettu näyttikset ja johot katottu ja powerit vaihettu jne eli kaikki pitäs toimia mutta ei toimi joten mikähän vikana... cmos on nollattu ja patterit käytetty irti jne ... apuja kaivataan nopeasti!
    edit: emolevy on asus p5q pro
     
    Viimeksi muokattu: 02.02.2009
  10. P4nth3r

    P4nth3r Member

    Liittynyt:
    14.12.2008
    Viestejä:
    53
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Joo ihan sama ongelma näyttäisi olevan. Onko sinun emosi ihan uusi? eli onko koskaan käynnistynyt oikein. minulla tämä on ollut noin 4kk ja nyt pimahti.

    Asensin Usb digiboxia ja silloin pimahti, jumiutui (odotin 10min) mutta mitään ei tapahtunut. No sittein painoin jotain näppäintä ja sillon rupesi koneen kaiutin huutamaan kun viimistä päivää ja virtajohto lähti seinästä aika äkkiä.
    Sen jälkeen ei ole koneessa paljon elämää ollut. Samat operaatiot olen tehnyt kun Coronzon (patterin irrotukset) ym. mutta eiiih vaikutusta.

    Ja minulla ei näytölle sano mitään. Jos otan kaapelin pois tulee: "tarkista video kaapeli". mutta jos laitan paikalleen ei tule mitään tai ilmota mitään vaan menee lepotilaan.

    edit: Sattumoisin minulla on tuo P5Q Pro toisessa koneessa mutta eipä ole vikaa siinä ollut.

    Ja tuli tuossa mieleen että oleko ekaa kertaa prosessoria asentamassa? että laitoitko sen varmasti oikein päin (ei muistaakseen pitäisi mennä kun oikein päin) mutta tuli vaan mieleen ja kokeile laittaa se huolellisesti vielä uudestaan.
     
    Viimeksi muokattu: 03.02.2009

Jaa tämä sivu