800e konetta puhtaasti pelikäyttöön

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi keijopete 30.01.2009.

  1. keijopete

    keijopete Member

    Liittynyt:
    28.08.2008
    Viestejä:
    14
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Elikkäs noin 800e budjetilla kone pelikäyttöön budjetista voi hieman joustaa. Koneeseen en tarvitse näyttöä hiirtä näppistä kajareita yms vaan pelkkä keskusyksikkö. Koneen hiljaisuuskaan ei ole kovin tärkeää kuhan naapurit nukkumaan pystyy. Myöskin haluaisin pitää myöhemmän koneen päivittelyn mahdollisena joten crossfire yms mahdollisuudet olisi
    oltava. Olisiko ehdotuksia? Kiitoksia etukäteen
     
  2.  
  3. kauhu01

    kauhu01 Regular member

    Liittynyt:
    29.06.2008
    Viestejä:
    157
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tohon hintaluokkaan on vähän vaikea saada pakettia, jossa olis hyvät päivitys mahdollisuudet! Jos haluaisit paketin hyvällä paivitettävyydellä ja muutenkin tehokkaan paketin niin budjetin tulisi olla sen 900€

    Tässä olis kuitenkin semmoinen 900€ paketti, joka on tehokas ja jossa on hyvät päivitys mahdollisuudet!
    [​IMG]

    EDIT: Jos ei tuosta 800€ :stä yhtään voi tinkiä niin suosittelen sitten, että kumman haluat tehokkaampana näyttiksen vai prossun tai päivitys mahdollisuudet vai muuten tehokas kokoonpano!
     
    Viimeksi muokattu: 30.01.2009
  4. Rookye

    Rookye Guest

    [​IMG]



    Ehkä turhan yliammuttu tuo kauhun paketti tarpeitasi ja budjettiasi nähden. Vakio coolerilla menee oikein hyvin jos ei kellota ja etenkin kun sinua ei pieni pörinä häirinnyt.

    Tässä omassa ehdotuksessani on nyt Crossfire mahdollisuus ja sitten pelitehoakin löytyy. Itse joudut tosin pakettisi kasata jos meinaat pitää sen tuossa 800€ rajatienoin. Voit myös pistää liikkeen kasaamaan puolestasi jolloin se on reilu 50€ päälle.
     
  5. B4TI

    B4TI Regular member

    Liittynyt:
    20.11.2006
    Viestejä:
    234
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tosta kiintolevystä vois tinkiä n.50e viel pois. Varmaa riittää joku 500gb kovalevy, kunhan vain on nopea kovalevy.
     
  6. Kekisboy

    Kekisboy Regular member

    Liittynyt:
    20.09.2008
    Viestejä:
    245
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Cooleri pois vaan ja emo levyksi joku DFI lan party niin ollaan jo melkein 800 euroa.

    Edit: ELi Tämä emolevyksi ja Näytön ohjaimeksi
    Edit2: No se menee 31 euroa yli + dvd asema.... Mutta päivitys mahdollisuudet paljon paremmat kuin tuossa Rookyen paketissa. Esim 3 x 16 pci-e paikkaa Crossfiressä ja genie bios.
     
    Viimeksi muokattu: 01.02.2009
  7. LordPepsi

    LordPepsi Regular member

    Liittynyt:
    03.06.2006
    Viestejä:
    785
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tolle E8400 lle voi antaa yli 4 GHz heti tappi tuntumalla... niiku vaikka E8500 llekki..:)
     

Jaa tämä sivu