Kaivelin varsin kaapista vanhan pöytäkoneen, kun sain kaverilta lisämuistia siihen. Aukaisin koneen ja lisäsin muistin. huomasin, että prossun kellot on 1050 Mhz, vaikka sen pitäisi olla 2.09 Ghz. Onko prossu menny rikki kaapissa ollessaan, vai mikä siihe on voinut tulla. Prusshan siis on AMD Athlon xp 3000+.
Luultavimmin biossin patteri on mennyt tyhjäksi minkä takia se on unohtanut asetukset ja käyttää defaultti asetuksia. Vaihda patteri ja säädä biossista oikea kellotaajuus prossulle.
enpäs löydä biossista semmosta kohtaa jossa taajutta vois muuttaa. Tämä kone on fulitsu siemensin vanha paketti kone scaleo t
juu en yritäkkä ylikellottaa, vaan jos sais oikean kellotaajuden takaisin. Jotenki tuntuu ettei tunnista enää koko prossua oikein. Muistaakseni ennen järjestelmätiedoissa luki amd athlon xp 3000+, mutta nyt pelkkä amd athlon
Olikos tohonaikaan jo cool and quiet? ettei o päällä? Sinuna myös tyhjentäsin cmossin kunnolla, eli patteri pois pitemmäks aikaa, vaik yön yli. Voihan sen myös vaihtaa samal. Pakettikoneita on moneen. Tuo on senvert vanha (athlon Xp) et vois jopa kellotus/säätö mahdollisuus löytyy, kun tietää mitä kaikki BIOS.is meinaa. EDIT: Ja kertta kun ne muistit(kammat) vaikuttaa kelloihin, tarkista kellot. Yks kampa kerrallaan.
Pakettikoneista on yleensä poistettu kaikki "kellotus" -asetukset jne. En usko, että löytyy edes Cool 'n Quiet -toimintoa, mutta jos löytyy niin sehän tietenkin säätelee kellotaajuuksia ja tuuletinta tarpeen mukaan. BIOS:in resetoiminen tuskin auttaa.
Vaihda tuo aina sana yleensä sanaksi, ei pidä paikkaansa tuo sinun lausahduksesi. Ja peliman, mistä katsot ne prosessorin kellot? Katsohan Cpu-Z ohjelmalla. Rasita jotenkin (vaikkapa avaamalla uusi selainikkuna) ja tarkkaile samalla kellotaajuutta, tapahtuuko muutoksia suuntaan ta toiseen.
Eiköhän se ole cool'n'quiet:ista kiinni. Rasitappas prossuasi jollain softalla, niin pitäisi kellotaajuudet nousta. Tämä on hyvä virransäästö ominaisuus, mutta jos jostain syystä et kestä sitä ett prossu säästää virtaa, niin voit disabloida sen ottamalla biossista cool'n'quiet ominaisuuden pois / ota virransäästö asetuksista "vähäinen virranhallinta" asetus pois. Mitään haittaa siis tästä ei ole, ja koneesi on yhtä tehokas, oli virransäästö (c'n'q) päällä tai ei.
Eli biossista etsimään asetuksia. Yleensä ovat piilossa ja vaativat jonkin asetuksen muuttamista, ennen kuin pystyy muuttamaan taajuuksia. Jos ei meinaa löytyä, niin kuvia biossista, niistä voidaan sitten osoittaa oikeat asetukset.