Mulla on tuollainen Acerin Prdator-tietokone. http://www.acer.fi/public/page4.do?...roupCtxParam=0&dctx1=7&CountryISOCtxParam=FI& LanguageISOCtxParam=fi&ctx3=-1&ctx4=Suomi&crc=3715061910 Miksi tietokoneessa on kaksi (NVIDIA GeForce 9800 GTX) näytönohjainta? Eikö yksi riitä? Onko kyseinen toinen "ylimääräinen" näytönohjainen sellainen, että se käy vaikka toisiinkin tietokoneisiin eli voiko sen myydä pois esim.? Vai onko näytönohjain jotenkin sopiva vain kyseiseen Predatoriin?
Kyllä nuo ihan standardikomponenteista on kasattu, eli aivan hyvin voit toisen noista 9800GTX:stä myydä pois, jos et omassa pelikäytössäsi tarvitse. Mikäli kumminkin pelailet tuoreimpia fps-räiskintöjä 1680x1050 tai suuremmalla resoluutiolla, kannattanee pitää kummatkin näyttikset käytössä. Alunperinkin tuo oli kyllä huikea rahareikä, että sikäli et varmaan tekisi edes liiemmin voittoa myymällä toisen näyttiksistä. P.S. pasteamasi linkki ei toimi, olet kopioinut sen valmiiksi typistettynä jostain.
Jos ei ole SLI tuttu, niin kannattaa tutustua. Ajureista vain päälle niin molempia näyttiksiä hyödynnetään (useimmiten). Mutta kyllä yksikin riittää. Myy toinen pois vain jos et sitä toista tarvitse.
Naurakaa vain minulle, mutta en harrasta tietokonepelaamista ollenkaan. Irrotin tuon toisen näytönohjaimen kokonaan. Kannattaisiko se nyt palauttaa takaisin koneen sisään? Eli jos on noi kaksi näytönohjainta, niin nopeuttavatko ne yhdessä tietokoneen käyttöä/näyttöä? Kahta näytönohjainta ei tarvita siis esim. siksi että olisi käytössä samaan aikaan useampi näyttö? Sekö riittää, että littää monitorin ihan normaalisti DVI-kaapelilla tietokoneeseen eli mitäään monia johdotuksia ei tarvitse. Tietokoneen mukana tuli pari "ylimääräistä" MS Multi-GPU SLI Video Link Card-lärpäkkeitä...... Mitähän niillä pitäis tehdä? http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=11097
luultavasti jonkinnäköienn kaapeli pitäisi kulkea niiden näytönojaimien sivussa kotelon siällä että sen SLI-ominaisuuden saa päälle. Niin ainakin itselläni menee 9800GX2 mallissa.
Kaksi näytönohjainta parantavat huomattavasti pelattavuutta uusimmissa peleissä, sekä luultavasti raskaassa videoeditoinnissa/3D-mallintamisessa. Kahta näytönohjainta ei tarvita, jotta voit käyttää kahta monitoria. Yhdessä näytönohjaimessa on useimmiten 2xDVI-paikkaa ja vielä S-Video, joten voit kytkeä ne kaksi monitoria myös yhteen näytönohjaimeen. Ihan vain mielenkiinnosta kysyisin miksi ostit yli 2000€ tietokoneen, joka on tarkoitettu lähinnä pelikäyttöön, jos et edes pelaa?
Erittäin asiallinen kysymys Ostin koneen siksi, että siinä on tehoja ja siinä on aika hyvä tuo hot swap ominaisuus. Voi vaihtaa kovalevyt lennossa. Erikoista, että koneessa ei ollut sisäistä WLANIa! Anteeksi, että vielä jankkaan, mutta tosiaan kahdesta näytönohjaimestako voisi olla hyöytä esim. hdd-videoeditoinnissa? Tuleeko tuo nopeushyöty myös muutenkin elokuvia katseltaessa tietokoneella?
Videoita editoidessa hyöty on ainakin 50%, tietenkin jos käytät pelkkää Windows Movie Makeria, se kaatuu kaikilla koneilla eikä juurikaan nopeudu, niin sekava paska sekin.
Juu, olisi kannattanut vaan tulla täältä kysymään niin olisit saanut aidosti nopean koneen omaan käyttöösi, mahdollisesti jopa puolet halvemmalla. Hotswap-kelkkoineen päivineen.