Ongelma olisi tämä, kone on pari kuukautta vanha ja on jo tuhonnut kaksi seagaten barracuda 7200.11 500 gigasta kovalevyä. ongelma ilmenee aina ihan yllättäen käynnisteässä, vaikka edellisenä päivänä kone on toiminut moitteettomasti ja eikä sammuttessa konetta ole ilmennyt mitään ongelmaa. Eli kyseessä on järjestelmä levy, joka ei tunnistu käynnistäessa, eikä näy biosissa ja kokeilin myös ubuntun live levyä, joka ei myöskään tunnista kovalevyä. eli mikä mahtaa koneessa olla vikana, ei nyt voi olla niin huono tuuri, että olisin saanut kasi maanatai kappaletta.
Ei mitenkään pois suljettu 2 maanatai kappaletta perätysten. Eteenkin kun samaa merkkiä, jossa toka ilmeisimmin on takuuna tullut samasta kaupasta. Siis maanatai erää. Tahi maanatai malli. Arvaus ongelman perusteella. Virtalähteessä häikkä joka rikkoo kovot. Emon levynohjaus sökö (?), ei jotankin lyö sitä lukupäätä parkkiin sammutuksessa. Miten se sitten kovon hajottaa, jos ei sitä liikutella? Muistan dos-ajoista vanhoihin kovoihin annettiin parkhead komento, jonka jälkeen koneen liikuttelu oli turvallista.
Kiitoksia nopeasta vastauksesta! olisiko mitään ideaa millä voisin testata virtalähdettä ja emoa, jos vaikka vika löytyisi tosiaan niistä.Nyt koneessa on huollosta tullut kovalevy ja huomenna kiikutan tuon hajonneen murheenkryynin huoltoon. outoa tosiaan on se että kone on uusi ja pelaa muuten kuin unelma, syö vaan noita kovalevyjä aamiaiseksi.
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=36397 Tollanen sattu silmään, joten tuon valmistajan levyissä voi hyvinkin olla jotain tyyppivikaa.
Jos on vielä kovot kädessä niin katsoppa onko kyseessä thaimaassa valmistettuja versioita. Sen verran mitä olen foorumeilta lueskellut tuo seagaten 500 gigasten kovojen hajoaminen olisi ilmeisimmin valmistus ja/tai laadunvarmistus ongelma seagaten thaimaan tehtaalla minkä takia lukupäät pääsevät liikkumann liikaa. Muualla valmistetuissa ei ilmeisimmin ole ongelmia ollut.
Juu Thaimaassahan nämä on valmistettu,selailin tässä itsekkin ulkomaan ihmeiden foorumeita siellä oli neuvoa firmwaren päivitykseen, mutta eipä sitä voi tehdä hajonneeseen/lukittuneeseen kovalevyyn. Nyt on tosiaan koneessa toi huollosta tullut levy saa nähdä kuinka kauan aikaa toimii, toisen nakkaan huoltoon huomenna. Ei voi muuta sanoa kuin, että onneksi oli tiedostoista varmuuskopiot ikivanhalla kovalevyllä.
Vähän päivitystä tilanteeseen ja tiedoksi muillekkin seagate 7200.11 kovalevyjen omistajille. Seagate on nyt vihdoinkin julkaissut toimivan firmwaren,ensin he julkaisivat päivityksen joka ei toiminut ja sitten oli vuorossa päivitys joka lukitsi 7200.11 ST3500320AS mallin levyjä.Minä päivitin nyt levyni onnistuneesti nyt tuohon SD1A firmwareen, tuolla ihan uusimmalla firmwarella, joka on saatavissa seagaten sivuilta.Jos levysi on tuota pahamaineista sarjaa, kannattaa harkita firmwaren päivittämistä.Toivottavasti tämä episodi on nyt ohi näitten kovalevyjen kanssa.