+130e, uudet muistikammat?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi EasyNote 13.01.2009.

  1. EasyNote

    EasyNote Regular member

    Liittynyt:
    22.08.2008
    Viestejä:
    322
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Mietin tänään, että nyt kun tuota rahaa on kerääntynyt hieman, niin voisi tuon keskusmuistin vaihtaa vähän parempaan.

    Eli uudet muistikammat luultavasti: 2x 2GT DDR2 800MHz, Vitesta, 240-pin DIMM.

    vanhat muistikammat: 2x 1GT DDR2 800MHz, Kingston.

    koska ilmeisesti todella huonosti nuo vanhat toimivat tuon P5Q Pro:n kanssa, dual-channel ei toimi ollenkaan.

    Varmaankin noilla uusilla sitten dual-channel loistavasti toimisi ja suorityskyky nousiki varmaankin aika paljon.

    Mutta käyttöjärjestelmänä on XP, mutta kyllä varmaan silti kannattaa jo nykyään ottaa se 4GT?
     
  2.  
  3. jarkko.83

    jarkko.83 Regular member

    Liittynyt:
    10.12.2004
    Viestejä:
    574
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Ota ilman muuta 4gt satsi.Ei se 1gt ylimääräistä muistia kuitenkaan konetta hidasta ja saat sen tehokkaampaan käyttöön, kun päivität tulevaisuudessa käyttöjärjestelmän 64 bittiseen(Windows 7).
     
    Viimeksi muokattu: 13.01.2009
  4. EasyNote

    EasyNote Regular member

    Liittynyt:
    22.08.2008
    Viestejä:
    322
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Aivan, ja nuo Kingstonit ei taida yhtään tykätä tuon P5Q Pro:n kanssa työskentelystä dual-channelissä, eli jos sitten päästäisiin reilusti nopeammalle tasolle kun ostan nuo ja varmaan ei enää niin pahoja yhteensopivuus ongelmia esiinny.

    Kiitos! :)
     
  5. Rudius

    Rudius Regular member

    Liittynyt:
    18.11.2005
    Viestejä:
    209
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Siis eikö Kingstonin muistit toimi P5Q Pro:n kanssa? Itselleni juuri tulossa noilla komponenteilla varustettu pc. Pitääkö siis laittaa muistit vaihtoon heti?
     
  6. EasyNote

    EasyNote Regular member

    Liittynyt:
    22.08.2008
    Viestejä:
    322
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    P5Q Pro:lla on yleensäkin ollut paljon yhteensopivuus ongelmia keskusmuistin kanssa, joten kokeilin päivittämällä BIOS:a, mutta sekään ei auttanut. Ajattelin viikonloppuna pistää tehokkaammat muistikammat tilaukseen, luultavasti nuo A-Data:n, että saisi dual-channel:in käyttöön ja sitten suorituskykyn varmaan nousisi sen 10% jne.
     

Jaa tämä sivu