juu tietääkö kukaan mistä johtuu sellainen ongelma kun mulla, eli netti on modeemilla kahteen koneeseen ja tässä mun missä on vista, netti katkeilee päivittäin varmaan 20 kertaa putkeen silleen alle minuutin välein. ja joskus myös toisella koneellakin ? :s alkaa jo pikku hiljaa kyrsii ku en tiiä mitä pitäs tehä.
voip olla et sulla NAT modeemissas ja se vaihtelee kokoaja ip tä.. siin 255 ip mahdollisuutta ja sitä ku kokoaja vaihtelee ni kyl se katkoo.. jos oot aktiivine warehoro etc niin suosittelen yhteysasetuksista laittamaan itsellesi yhden ip oson niitten miljoonien osojen sijaan
joo o , en kyllä tiiä miten pääsen yhteysasetuksia säätämään Tai siis osaan kyllä mennä sielt ohjauspaneelista verkkoasetuksiin, mutta mitä sit pitäis tehdä ?
Käynnistä -> Suorita ( se valkone loota heti siin käynnistä napin päällä) -> cmd -> ipconfig /all Siellä tietoja mitä ip tä nykeinen verkkokorttisi käyttää.. Ne tiedot sun pitää kopioida sinne Verkkoyhteydet mestaan.. Siellä vakiona on hae automaattisesti mutta sun pitää kopsaa kaikki tarvittavat tiedot sinne... Ja jos porttiohjauksia jollekki tietylle ohjelmalle sitten kaipaat ni sun pitää mennä sitten modeemiin käsiks selaimen kautta.. mutta sen on sitten jo toinen tarina
Siis tähänkö mun pitää muuttaa ? http://img81.imageshack.us/img81/477/nettipg4.jpg sieltä ipconfig jutusta jotain ?
Ok vaihoin kopioin nytten noi IPv4-osoitteen, sitten Aliverkonpeitteen sekä oletusyhdys käytävän, mutta tartteeko noita DNS juttuja muuttaa kanssa ? -edit. hetikun suljin sen verkkoyhteydet jutun niin netti ei enään toiminut :s.
Helpottais huomattavasti vastaamista/auttamista jos tietäis mikä modeemi ja millä asetuksilla mennään. Jos on NAT voipi ottaa DHCP:n pois niin saa laitettua kiinteät osoitteet koneisiin kuten jo edellä neuvottu. Tai sitten huoletta napautella kumpaankin koneeseen ulkoiset dynaamiset IP:t...
Jep eli mulla on TeleWell TW-EA510 versio 3 , ja siinä on kait NAT päällä, enkä tiedä miten pääsen ottamaan sen pois ja mistä saa kiinteät ip osoitteet ? :s .. Äsken taas netti meni pari kolme kertaa poikki, mutta se kestää vaa sen ehkä 30sec kunnes netti palautuu taas . -edit oon nyt laskenu et tän kahden tunnin aikana netti on menny ainakin 10 kertaa poikki ...
Pahasti se pätkii... Itsellä meni oman routterini kanssa senkun määritti ip osot winkun asetuksiin... ja sitten ku tarttes porttei ohjaa niin sitten kyseisen koneen ip routterin asetuksiin ja se oli siin... sama periaate koskee modeemiiki... eli dchp tä ei oo kai välttämätön ottaa pois ? itellä ei oo ainaka routteris pois.. HUOM! Ne kaikki osotteet pitää olla samoja mitä modeemisi antaa eli mitä se ipconfig näyttää... sulla näyttää ip osotteeks jotain 192.168.xx.xxx ??
kannattaa myös ottaa huomioon se, mikä itellä oli ongelman syy, kun katko pätki ja sitä rataa.. kaapeli tontin ja lähimmän keskuksen väliltä purki maihin.. eli kyl sielt sietämättömästä asiakaspalvelusta kannattaa ensin tarkistaa mitä niitten mittarit sanoo yhteydellesi.. itsellekin soitossa sanottiin vain, et jos kyse siitä et oma kone tai asetukset pieles joudun korjauksen maksamaan... seuraavana aamuna soitti heiti remppareiska, et tääl ol kaapeli kuoriutunu ja iski maihin, joten ny pitäs olla kunnossa ja sen jälkee o pelannu. ei oo pätkiny millää taval.
Juu, laitoin eilen kaikki ne aliverkon peitteet ja ip osotteet sun muut sinne asetuksiin mutta ei toiminu. Mutta hei pitääkö mun pistää siihen Ip osoitteeseen tuo IPv4-osoite? Hittokun oon niin huono näissä :S
IPv4-osoitteita käytetään. Modeemisi DHCP-palvelin antaa oletuksena osoitteet välillä 192.168.0.100 - 192.168.0.199
Ok.. elikkä mitä täs pitäs nytten sit tehdä? Niin ja hei viellä jos aijon koittaa että kopsaan ne jutut sinne niin pitääkö niihin DNS juttuihinki laittaa jotai, ja tartteeko mun tuolta toisesta koneesta mennä kans säätämään ? se on se kone mikä on lähiten modeemia, ja siinä on xp, tässä vista.
Modeemin mm. NAT-asetuksia voit säätää menemällä selaimella osoitteeseen 192.168.0.254 (jos ei ole muutettu). Käyttäjätunnus on admin ja salasana on myös admin, jos ei ole muutettu. DHCP-palvelimen asetuksista voi muuttaa osoitteiden voimassaoloaikaa, joka on oletuksena 43200 ja maksimi 86400 sekuntia. NAT laitetaan päälle/pois: Asetukset -> Ulkoverkko (WAN) Profiilista. Jos otat NAT:n päältä, niin varmista, että kaikissa verkkoon kytketyissä koneissa on palomuuri toiminnassa (vaikkapa Windowsin oma).
Ok, käyn tsekkaamassa sieltä ''pääkoneesta'' ton, mutta siis pitäskö mun myös muuttaa sieltä verkkoasetuksista ne ip osotteet ja oletusyhdyskäytävät mitkä saan selville sillä ipconfigilla ? Laitoin muutes siellä pääkoneessa missä on xp, niin sen cmd->ipconfig /all ja sitten kävin kopioimassa sieltä ne jutut sinne verkkoasetuksiin . Täytyykö mun muuttaa myös tässä koneessa missä on vista ?
Asetuksia voi muuttaa miltä koneelta tahansa. Internet selaimella mennään mainitsemaani osoitteeseen. Koneessa pitää olla vain sopiva osoite esim. 192.168.0.100 eli lähiverkon osoite. Jos sinulla oli NAT-päällä ja myös DHCP, niin koneilla on automaattisesti sopiva osoite, jos verkkokortin ominaisuuksissa on asetuksissa automaattinen osoitteen haku- Ohjeita löytyy myös manuaalista. En ole perehtynyt keskustelussa käytyyn ongelmaan. Laitoin vain ohjeita miten pääsee modeemin asetuksiin ja että ipv4 osoitteita muutetaan tarvittaessa.
Juu, muutin äsken sieltä pääkoneesta ne verkkoasetukset kopioimalla sieltä ipconfigista, katsotaan nyt kuinka kauan toimii En käyny viel tuol osotteessa..
Noniin, eilenkun laitoin sieltä pääkoneesta missä on xp, niin kopioin ne jutut sinne verkkoasetuksiin, niin pari tuntia netti toimi siinä koneessa, mutta sitten katkesti eikä tullut takas, mutta tässä toisessa missä vista toimi silti koko päivän, tästä en siis muuttanut mitään asetuksia.