Ostin siis muutama viikko sitten koneeseen uuden näyttiksen huvikseen.. Kortti on ostettu multitronic:sta 10/12 ja minä ostin sen käytettynä 12/12. Takuuta kortilla 3v. Kone: Abit NF7-S v.2.0 bios 1.9->2.7 Amd athlon xp 3200+ 2.2ghz 1,5gt ddr400 160gb 7200rpm samsung corsair 400w 12v / 30A XP home edition directX 9.0c framework 3.5 Näyttö: Acer 22" vga-liitäntä vain.. :/ Eli näyttis ei toimi kunnolla cd-ajureilla, eikä netistä päivitetyillä. Muuten kortti toimii, mutta heti kun yrittää jotain pelata niin pelin latauksessa näyttö menee pimeäksi, eikä lähde kuin resetillä. Niin ja päivitetyillä ajureilla valitti jotain etteivät ole sopivat... Bluescreeninkin antanut perinteisesti pariin otteeseen, tämä esim. yksi error atkdisp. Uutta konetta olen kyllä pikku hiljaa kokoamassa kun alkaa mennä hermot tämän vanhan romun kanssa, mutta olisihan tuo hyvä saada toimimaan ennen myyntiä. Pitäisiköhän lähettää multitronic:n takaisin? Kokeilla kaverin koneessa? Vai mitä tässä nyt tehdä? Kiitos jo etukäteen vinkeistä! =)
Mulla taitaa olla vähän samantyylinen ongelma mun threadissä. Mulla on Asuksen 8800 GTS 512mb ja tulee kans virhe liittyen tohon atkdisp:iin liittyen :/. Tommone virheilmotus tulee ja näyttis kaatuu kun avaan jonkun pelin mm. Far Cry 2.
Juu taitaa olla vähän samantyyppiset viat kyseessä? Meikällä tulee siis toi "atkdisp" error bluescreen:nä ei windows ikkunana. Pelejä saan käynnistettyä ja valikoita selailtua, mutta kun pitäisi varsinaisesti pelaamaan käydä niin näyttis jumii.. Empä tiiä pitänee varmaan koittaa "pelailla" vielä ajureiden kanssa tai sitten ottaa puljuun yhteyttä et laittakee uus tulemaa? :]
Joo käyty varmaan kaikki ajurit läpi mitä korttin löytyy.. Oikeaoppisesti poistettu aina edelliset vikasietotilassa lisää/poista-kautta ja driver cleaner pro:lla. Nyt jumiutunut pelin latauksessa pari kertaa "päättymättömään silmukkaan" ja bluescreen tulee jossa vikana olisi "ati2dvag". Löysin netistä "kikan" jossa neuvotaan puhdistamaan kortti ja AGP-liitäntä, taisi auttaa ettei tule tuota bs:ä enää.. Äsken yritin CS Sourcea pelata tapahtui näin: Serveri latautui kerrankin, serverin "eka ikkuna" vilahti ja näyttö pimeni, ei signaalia. Äänet kuuluivat, mutta nekin jäivät välillä "sahaamaan". Seuraavaksi HL2 vikailmoitusraportti ja takaisin xp:seen.. Ajurit ovat nyt siis viimeisimmät eli 8.12 ja agp hotfix mukana. "Tiedostolla ati2dvag.dll ei ole digitaalista allekirjoitusta, eli Microsoft Windows Hardware Quality Labs -laadunvalvonta (WHQL) ei ole testannut tiedostoa. Laitteiston valmistajalla saattaa olla saatavilla ohjain, jolla on WHQL-logo." Näin sanoo DirectX, en ole löytänyt mitään whql-ajureita.. Missä vika/mikä neuvoksi?
Pystytkö koklaan näyttistä jossain muussa koneessa? Selvästikin sillon homma kaatuu kun pitäisi jotain 3d\muuta grafiikkaa näytttää.
Joo tuota tyhjensin vähä aikaa sit koko koneen ni jääny näköjään piirisarja ajurit asentamatta, josta ilmeisesti johtui ettei kortti toiminut, koska nyt toimii hyvin! Ongelma siis ratkennut! =) Saa sulkea.