Jäätyminen

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi Kokki99 30.12.2008.

  1. Kokki99

    Kokki99 Regular member

    Liittynyt:
    09.10.2008
    Viestejä:
    4,037
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    eli ongelma on seuraava: pelatessa kone yhtäkkiä jäätyy ruutu pysähtyy ja kuulokkeista alkaa kuulua ikävää piippailua ja siritystä
    tämä ongelma on (onneksi) esiintynyt toistaiseksi vain GTA IV ja Colin mcrae dirtiä pelatessa
    voiko tämä johtua prossun kelloista tai jostain muusta?
     
  2.  
  3. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Kellota vähän konetta, vähennä tuulettimia, niin lämmöt nousee eikä jäädy enään. Pakkasnestettä tai lukkosulaa vois kans kokeilla. ;)

    Huonosti tehdyille on tyypillistä, että on bugi, jolloin ohjelma jämähtää jumiin. Pelien osalla ruutu jää stilliin ja ääni jää luuppaamaan.

    Eteenkin jos sulla on noista jotkut laittomat versiot, kräkätty tai patchätty surkealla patchillä. Silloin hyvin yleinen ongelma.
     
  4. rubycon

    rubycon Regular member

    Liittynyt:
    18.01.2008
    Viestejä:
    173
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Just näin mäkin oon estäny koneen jäätymisen :)
     
  5. KustaaIII

    KustaaIII Regular member

    Liittynyt:
    03.02.2007
    Viestejä:
    370
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Voisko olla äänipiirin ajuriongelma.

    Pikkuveljelle laitoin tuon P5Q perus lankun siinä ei ainakaan cd:llä olleet ajurit toiminu piti ladata Asuksen sivulta uudet.
     
  6. Nervation

    Nervation Member

    Liittynyt:
    05.09.2007
    Viestejä:
    98
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Monesti CD:llä tulevat ajurit ovat kuraa, ja uusimmat kannattaakin ladata valmistajan sivuilta. Ei siis aina, mutta monesti.

    En usko, että äänikortin ajureista kiinni, koska kuvakin jämähtää.

    Tämän olen itsekin kokenut monien pelien osalla, joten voisi hyvin olla, että kyse juuri tästä torrenttiongelmasta. Onko nuo GTA IV ja Dirt asennettu levyltä vai kovalevyltä? ;)

    GTA IV syö koneelta todella paljon tehoja. Jos olet kellottanut konetta, voi olla, että GTA:n tehonsyönnin ansiosta kone jumittuu..
    Esimerkkinä, jos kellottaa prosessoria tai näyttistä ja testaa vakauttaa työpöytäkäytössä, toimii hyvin. Mutta kun laittaa 3DMarkin ajolle, niin johan jämähtää.
     
  7. Kokki99

    Kokki99 Regular member

    Liittynyt:
    09.10.2008
    Viestejä:
    4,037
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    äänikorttina toimii creative audigy 2 zs eli ongelma ei ole emolevypohjainen
    ja molemmat pelit ovat ihan puhtaasti piratebaysta ladattuja ja kräkättyjä eli ongelma voi ihan hyvin johtua tästä, sillä 3DMarkin ajoin kyllä eikä jämähtänyt
     

Jaa tämä sivu