Buffalo HD-CE500U2 nopeus?!?!

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi busterrs 28.12.2008.

  1. busterrs

    busterrs Member

    Liittynyt:
    04.09.2006
    Viestejä:
    72
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Epäilen että jossakin on jotain häikkää kun 700mb elokuvan siirtoon menee aikaa n.10-15min?Alkuun tekee nopeasti ja sitten rupeaa hidastelemaan.Mistähän tämä voisi johtua?
     
  2.  
  3. Gocom

    Gocom Active member

    Liittynyt:
    24.02.2006
    Viestejä:
    1,115
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    USB-laite on kuitenkin kyseessä, joten sinne siirtäminen ei tule olemaan nopeaa milloinkaan.

    Missä laite on kiinni? USB1.1 portissa? Jos näin on, niin silloin tuo ei ole mikään ihme, väylän max. nopeuden ollessa 12 Mbit/s (huom. maksimissaan, todellisuus on hitaampi) ja 1.5 Mbit/s jos käytössä on alhaisempi nopeus. USB2:ssa tuo samainen ns. max nopeus on 480 Mbit/s, kun porteille on säädettynä käyttöön korkein nopeus. Samalla tulee muistaa että USB käyttää myös prossoritehoa. Ja kai käyttämäsi kaapeli on alle 3 metriä jos kyseessä on USB1.1?

    Jos nuo ovat osuvia syitä, ovat korjauksina on siis:

    1) Käyttää USB2 porttia USB1.1 portin sijasta. Jos koneesta ei sitä löydy niin silloin huonompi homma.
    2) Mennä BIOS:iin ja säätää USB asetuksista nopeus alhaiselta korkeaan.
    3) Jos kaapeli ylittää 3 metin rajan jos käytössä on USB1.1, tulee käyttää lyhyempää kaapelia. USB2:lla raja on 5 metriä.
     
    Viimeksi muokattu: 28.12.2008
  4. busterrs

    busterrs Member

    Liittynyt:
    04.09.2006
    Viestejä:
    72
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Käytössä on USB 2.0 ja kaapeli on alta kaksi metriä. Mites BIOS:iin pääsee ja miten USB asetukset säädetään?
     
  5. busterrs

    busterrs Member

    Liittynyt:
    04.09.2006
    Viestejä:
    72
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Biosin system setupiin pääsin F2 näppäimellä,mutta sieltä en ainakaan löytänyt mitään USB asetuksia..APUA!!!

    Kiitos :)
     
  6. busterrs

    busterrs Member

    Liittynyt:
    04.09.2006
    Viestejä:
    72
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Miten siirto voi nopeutua jopa puolella kun laitan netin päälle ja surffaan?Ilman nettailua siirto vauhti on melkein jumissa?!?!?!
     

Jaa tämä sivu