Kahden näytön ongelma!

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi immu_56 27.12.2008.

  1. immu_56

    immu_56 Member

    Liittynyt:
    10.12.2008
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Osaisko joku jelpata mummoo?Läppärissä windows xp home edition 2000,ei saa näkymään leffoja TV:stä s-kaapelin avulla!
     
  2.  
  3. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    s- vhs

    Siis 4-pinninen s-vhs kaapeliko?
    (Sori toi sotku. Saitin pakkolinkit sekoilee.)

    Googlaten s-vhs löytyi tämä
    http://www.leffatykki.com/keskustelu/teku-tekniset-kuviot/87361
    Näyttiksen ajurien päivitys auttoi tossa.

    Siis telkussako on s-vhs sisäänmeno?
    s-vhs scart hakusanoilla löytyy näitä adaptereja, jolla sen s-vhs signaalin saa menemään scartiin.
    RCA naarasliittimellä (yleinen liitin audiolaitteissa) tossa saa myös komposiitti-video signaalin menemään (tai lähtemään) scart-liittimeen.
    Jos vika on ajurien puutteesa tai näyttiksen säädöissä, niin toi adapterihan ei sitä korjaa.
    Jos telkussa ei olekkaan sisäänmenona se s-vhs, niin sitten scartin kautta tommosella.

    Onko läppärissä s-vhs liitin vai pieni plugi (kuten kuulokeliitin)?
    Mikä se sun läppärin merkki ja malli on?
     
    Viimeksi muokattu: 27.12.2008
  4. immu_56

    immu_56 Member

    Liittynyt:
    10.12.2008
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Läppäri on HP combaq ja TV:hen scart ja läppäriin 2-osainen(sellanen,jossa 4 piikkiä ja äänelle yksi.Vianmäärityksessä sano,et ohjelmaan ei käy(windows xp home edition).Auttoko?
     
  5. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    HP combaq on valmistaja, merkki. Löytyy satoja malleja läppäreitäkin niiltä.
    Pohjassa varmaankin tuotetarra. Siitä tiedot.

    Onko sulla valmis kaapeli, jossa toisessa päässä scart ja toisessa ääni + 4-pinninen?
    TV:ssäkö ei ole svhs liitintä?
    http://www.sprut.de/misc/video/tv/svhs.jpg
    http://i24.ebayimg.com/06/i/000/bd/21/da57_1.JPG

    Täysin hämäräksi jäi vika. Vianmäärityksessä sano,et ohjelmaan ei käy(windows xp home edition).
    Mikä vianmääritys?
    Mihin ohjelmaan ei käy?
    Mikä ei käy?

    Tämmöinen osui silmiin
    Siellä mainitaan että svhs liitin telkussa olisi aina parempi laatu kuin scartista.
    Että telkusta puuttuu RGB scart, on vai tyypillisempi euro scart.
    Tommonen voisi olla syy, ettei läppärin svhs liitimestä noin vaan mahdolliseen euro scartiin kuvaa synny.
     
    Viimeksi muokattu: 28.12.2008
  6. PeteTK

    PeteTK Active member

    Liittynyt:
    20.06.2004
    Viestejä:
    3,061
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Se liitin on S-video, eikä S-vhs.
     
    Viimeksi muokattu: 28.12.2008
  7. immu_56

    immu_56 Member

    Liittynyt:
    10.12.2008
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Windows:in vianmääriys sanoo,et jos on ohjelma(windows home edition),ei tue kahden näytön ohjelmaa??Telkussa näkyy läppärin näyttö ja kuuluu ääni.Läppäri on HP compaq pres.c97+f
     
  8. immu_56

    immu_56 Member

    Liittynyt:
    10.12.2008
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Hoi,mihin katos apu?
     
  9. Hempik_N

    Hempik_N Regular member

    Liittynyt:
    20.02.2007
    Viestejä:
    170
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Mulla oli samanlainen ongelma. VGA-kaapelilla näyttöön ei tullut kuvaa kannettavasta. Syypää tähän oli se, että xp home edition ei tukenut kahden näytön tilaa, vaan pitäisi olla pro edition.

    Ongelma ratkesi jollain näppäinyhdistelmällä, mikä vaihtaa käytössä olevaa näyttöä, taisi olla Fn + F3 tms. Siinä näppäimessä oli muistaakseni joku asiaan viittaava kuvanräpellyskin.

    Kokeile ihmeessä!

    Edit: typo

    Edit2: Tämä siis vaihtaa läppärin oletusnäytöksi sen oman näytön sijaan tv:n, jolloin leffat näkyvät tv:stä, joskaan ei enää läppärin omasta näytöstä. Yhtaikaa ei ilmeisesti ole mahdollista saada videota ulos molemmista. Ainakaan xp home editionilla. Onneksi itellä nykyään pro :D

    Edit3: Ja tuosta mallista HP compaq pres c97+f, tulee mieleen joku värikasetti ja niin googlen kuvahakukin sanoo, eli ?!!?!?!?!?!?!? :D
     
    Viimeksi muokattu: 31.12.2008
  10. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Juu ei ole läppärin koodi ihan oikein.

    Compaq Presario CQ50 sarja on lähimmäksi HP:n sivuilta, mitä tuosta koodista voi lukivirheenä keksiä.

    Description
    The notebook is capable of switching from the LCD display mode to S-Video or external display modes.

    Solution
    The external VGA port is enabled by holding the Fn key down and pressing the F4 key at the same time. There are three modes that can be toggled through:
    * Internal Display only
    * Internal Display and External Display
    * External Display only
    Other options can be accessed for configuring the external display or SVIDEO output by right-clicking the Windows desktop or background and selecting Properties from the menu list.

    Kuten Hempik_N sanoi, niin ilmeisesti xp home ei salli näkymään läppärin omasta ja telkkarista samaan aikaan
    Tuo ohje on CQ50 läppäristä. Toivotaan, että muissakin on samalla näppäinyhdistelmällä.
    [Fn] pohjaan ja painat [F4]
    Kokeile muita F(numero) Fn:n kanssa, jos tolla ei mitään tapahdu.
    Tuo 3 tilaa ohjeessa on varmaan xp pro, Homen kanssa tiloja on vain kaksi, internal = läppärin oma, external = telkku.
    Työpöytää hiiren oikealla napilla, valitset Ominaisuudet. Siellä on muita asetuksia tuon ulkoisen/external näytön tai svideon määrityksiin.
    Jos siellä on TV, niin se. PAL/ntsc valitset pal.

    Jos ei ole oma välilehtensä tuolle säädölle, niin Ominaisuudet jälkeen Asetukset välilehti, [Lisäasetukset] painike, siellä jossain välilehdessä (Näyttölaite?)

    Hempik_N vois kertoa mitä säätöjä ja missä Ominaisuudet: Näyttö löytyy. Kai ne on suunnilleen samat pro ja home. Mikä siinä ulkoisena on kiinni ja sen asetuksia telkulle.
     
    Viimeksi muokattu: 31.12.2008
  11. Hempik_N

    Hempik_N Regular member

    Liittynyt:
    20.02.2007
    Viestejä:
    170
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Itse käytän näiden näyttöjen säätelemiseen pöytäkoneella nvidian control panelia, sillä se onnistuu sutjakasti. Jos kyseessä nyt on tuo cq50, niin siinäkin on nvidian näyttis ja pitäisi silloin saada tuon control panelin.

    Yksi asia kuitenkin ihmetyttää:ä Tämän mukaan cq50:ssä olisi Vista home premium, mutta immu_56 kertoo jo heti ensimmäisessä viestissään... kröhöm, mikä on xp home edition 2000? Ja seuraavassa viestissä, että se on Xp home edition. Onkohan immu downgradettanut läppärin? Epäilen.

    Taitaa nyt olla joku muu läppäri kuin HP Compaq Presario CQ50 :D

    Omaa läppäriä ei ole valitettavati pariin päivään saatavilla niin en voi kokeilla s-videota, ellen raahaa pöytäkonetta olkkariin, minkä jätän väliin :D
     
  12. immu_56

    immu_56 Member

    Liittynyt:
    10.12.2008
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Nyt on mummo hukassa.Ei onnistu noilla neuvoilla kuvan näkyminen TV:stä ja oisko läppäri HP compaq presario c700!
     
  13. Hempik_N

    Hempik_N Regular member

    Liittynyt:
    20.02.2007
    Viestejä:
    170
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Edelleenkään en löydä muuta kuin vistalla varustettuja läppäreitä, jonka malli olisi compaq presario c700.

    Löysitkö siis ollenkaan sitä näppäinyhdistelmää, millä saat vaihdettua sen oletusnäytön vai eikö se vain auttanut?

    Otapa kuva läppäristäsi (niin, että näppäimistö ja näyttö näkyvät kuvassa, mielellään käynnissä) ja hostaa se vaikkapa tänne ja linkitä topikkiin. Niin nähdään vähän tarkemmin, mikä läppäri on kyseessä ja varmistuu sitten se käyttöjärjestelmäkin.
     
    Viimeksi muokattu: 09.01.2009
  14. immu_56

    immu_56 Member

    Liittynyt:
    10.12.2008
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Läppäriin vaihdettu ohjelma xp home edition.Niillä näppäinyhdistelmillä ei tapahtunut yhtää mitää
     
  15. Hempik_N

    Hempik_N Regular member

    Liittynyt:
    20.02.2007
    Viestejä:
    170
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Eli siis läppäri on downgradetettu. Tämä hankaloittaa asiaa entisestään. Jos näppäinkomennolla ei tapahtunut mitään, täytyy asia hoitaa näytön ja/tai näytönohjaimen asetuksista.

    Ja tuo näytönohjain, Intel® Graphics Media Accelerator X3100, mikäli se se siis on... ei ole ainakaan minulla kokemusta siitä tai sen asetuksista.

    Koitappa vielä vaihtaa näytön asetuksista oletusnäyttöä.

    1. Kytke läppäri telkkariin
    2. paina tyhjästä kohdasta työpöydällä hiiren oikealla painikkeella ja valitse ominaisuudet
    3. Siirry välilehdelle asetukset
    4. Valitse kohdan näyttö alapuolelta pudotusvalikosta vaihtoehto 2, jossa pitäisi lukea näytönohjaimesi nimi ja jotain tv:seen liittyvää
    5. Laita ruksi kohtaan Käytä tätä näyttölaitetta ensisijaisena näyttölaitteena ja varmista, ettei ruksia ole kohdassa Laajenna Windows-työpöytä tähän näyttölaitteeseen
    6. Paina OK
     
  16. immu_56

    immu_56 Member

    Liittynyt:
    10.12.2008
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Aina palautuu takas laajenna windows-työpöytä tähän laitteeseen!
     
  17. Hempik_N

    Hempik_N Regular member

    Liittynyt:
    20.02.2007
    Viestejä:
    170
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Juu elikkä tuossa laajenna työpöytä -tilassa ei saa kuvaa näkymään toissijaisessa näytössä.

    Varmista vielä, ettei ensimmäisessä näytössä* ole kummassakaan laatikossa ruksia.


    *tarkoitan tietysti kannettavan oman näytön asetuksia :D
     
    Viimeksi muokattu: 09.01.2009
  18. immu_56

    immu_56 Member

    Liittynyt:
    10.12.2008
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kokeilin tuotakin ohjetta,eipä onnistu(ei anna poistaa)
     
  19. immu_56

    immu_56 Member

    Liittynyt:
    10.12.2008
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tietääkö joku oikeesti,saaks tämän toimimaan vai ei?
     
  20. Hempik_N

    Hempik_N Regular member

    Liittynyt:
    20.02.2007
    Viestejä:
    170
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Alkaa ainakin minulta olemaan ideat lopussa.

    Voin lohdutukseksi kertoa, ettei ole ensimmäinen kerta kun kuulen, että läppärissä, jonka Vista on vaihdettu XP:seen, on jotain ongelmia. Esimerkiksi yksi kaveri oli pyytänyt minua downradettamaan läppärinsä, ja sen jälkeen oli äänet lakanneet toimimasta, sillä ei ollut ajureita saatavilla mistään. Myös sähköposti takkuili, mutta se saatiin toimimaan monen päivän taistelun jälkeen. Äänet jäivät mykiksi.

    Ja valitettava totuus on, että uutta läppäriä Windows XP:llä esiintyy nykyään kovin harvassa ja Vistaan en koske pitkällä tikullakaan. Tämä Windows 7 on kuitenkin ihan mukava tuttavuus, mitä nyt parin päivän käyttökokemuksella voi sanoa.

    Todennäköisesti ongelmasi saattaa olla hyvinkin yksinkertainen, mutta koska en itse pääse koneesi äärelle, vaikeutuu asia huomattavasti. Ilmoittelen, jos keksin jotain.
     
  21. immu_56

    immu_56 Member

    Liittynyt:
    10.12.2008
    Viestejä:
    20
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Sorry,sain ongelman korjattua jo jonkin aikaa sitten.Elikkä pikanäppäimet:ctrl+alt+f2=tv ctrl+alt+f3=takaisin läppäriin.Tai hiiren kakkospainikkeella työpöydälle auki graafiset asetukset-tulostus kohteeseen inter alt dual display-tv+kannettava.Toivottavasti saa jotain selkoa tästä!
     

Jaa tämä sivu