Hei, olen tässä kuumeisesti miettinyt uuden näytönohjaimen hankkimista, kun alkaa tuosta vanhasta (PNY GF6600GT) jo potku loppumaan. Tällä hetkellä minulla on käytössä seuraavat palikat: Emo: Asus A8N-SLI Deluxe Prossu: AMD64 3200+ Muisti: 2 x Kingston HyperX 400mhz 512mb Poweri: Antec EarthWatts 500W Näyttis: PNY GF 6600GT 128mb Tuo virityshän alkaa olemaan jo eläkeiässä, mutta mietin, että jos nyt kuitenkin selviäisin pelkästään sillä näyttiksen päivityksellä. En pelaile tällä hetkellä hirveästi, mutta silti kiinnostais näyttiksen vaihto. Rahaa ei oo tällä hetkellä sijoittaa koko paketin uusimiseen, joten semmonen reilu 200 egeä vois laittaa tässä vaiheessa likoon (myöhemmin ajattelin päivittää muut palikat). Onko mitään järkeä laittaa tuota HD 4870 -näytönohjainta tuohon "ikivanhaan" lankkuun? Ei varmastikaan saa kaikkea iloa irti tuosta näyttiksestä, kun kerta muut palikat on mitä on... Tuossa minun emossahan on pci-e 1.1 tuki, kun taas tuossa HD 4870:ssa 2.0 tuki...ei varmaankaan haittaa? Menetänkö tässä hirveästi? Eli tiivistettynä: Miten tuollainen uutuus näyttis soveltuu vanhan emolevyn, muistin ja prossun kanssa? Virtalähde pitäisi kai olla riittävä, kun laitoin tuossa viime keväänä tuon EarthWatts 500W:n powerin...? Kaikki tieto on tervetullutta, kun en itse ole mikään suuri tietokoneiden asiantuntija
Tulee pullonkaula prossusta, mutta saatpahan prossustasi peleissä kaiken irti PCI-Express 2.0 ja 1.0 ovat yhteensopivia keskenään, joten kortti toimii koneessasi. 500watin poweri riittää aivan varmasti kyseiselle kortille. Kortin pitäisi toimia koneessa ja saatpahan muusta kokoonpanostasi kaiken irti.
Kysyn nyt tässä että onko tuo HD 4870 näiden aikojen parhaimpia pelikäyttöön? Kun olen suunnitellut että vaihdan näyttiksen jossain vaiheessa. Omassa emossa ei taida olla PCI-E 2.0 tukea (mikälie onkaan) mut ei kai se haittaa. Hitto vie, olen ihan pihalla näistä kun WoWitin joku 11kk putkeen -.-
GTX 260 216 saattais olla kanssa hyvä vaihtoehto "järkevään" hintaan.. Onhan sitten HD4870x2 ja tulossa GTX295, mutta tiedä sitten onko niitä järkevä hommata.
Tällä hetkellä neljänneksi tehokkain, Geforce GTX260 core 216 olisi hieman parempi. Tuo prossusi ei pysy kummankaan perässä (kellottamattomana).
Siis, onko aivan mahdoton yhtälö tuo mun AMD64 3200+ ja HD 4870? Jos alan tässä vaiheessa prossun vaihtoa suunnittelemaan, niin sillon menee kyllä emolevykin uusiksi...eikä siihen nyt taida olla varaa. En kyllä pelaa tällä hetkellä aivan uutuuspelejä, mutta ajattelin investoida hieman lähitulevaisuutta ajatellen tuohon HD 4870:en. Loppukeväällä/kesällä vois sitten laittaa uuden emon, muistit ja prossun. Nuo tämän hetken AMD:t ei oikein kiinnosta, joten taitaa tulla vaihto Intelin tuoteperheeseen... ps. Miten näytönohjain ja prosessori kommunikoivat keskenään? Jos kerran 3200+ ei riittäisi (?), niin kuinka tehokas pitäis prossun olla tuon edellä mainitun näyttiksen kanssa..?
E7200 olisi minun mielestä parasvaihtoehto tolle näyttikselle. Hinta/laatusuhde kohdillaan. ja kellottuukin mukavasti. Mutta ei tuo prossu suinkaan se huonoin ole minkä ton näyttiksen kanssa voi laittaa.. kaverit pyörittelee e4400 tota näyttistä=) Hinnatkin varmaan laskeneet tohon menessä jo että suosittelen ostamaan kaikki osat kerralla kun päivität. tolle hd radeon 4870 kortille hinnan lasku tai oli mutta ei ole viellä tepsinyt suomeen jospa joulun jälkeen=)
@Kokki99 Juu, se on kyllä tiedossa, että emon joutuu vaihtaan Inteliin siirryttäessä. 939 ja 775 -kannat "ei oikeen" täsmää keskenään. Pitää varmaan vielä hetki miettiä tuota näytönohjaimen ostoa...vois olla tosiaan parempi ostaa kaikki palikat kerralla sitten loppukeväästä. Jospa ne hinnatkin olis sitten vähän laskeneet...
Erittäin hyvä vaihtoehto. Amd:n uudet phenom 2 prossut saattavat piestä intelin vastaavat, joten niitä kannattaa mielenkiinnolla odotella. Emo menee kuitenkin uusiksi, mutta prossu on se määräävä tekijä. 4870 näyttisten hintaa tosissaan leikattiin, mutta suomessa ei hinnan alennuksia ole viellä näkynyt. Joulun jälkeen tippuvat alta 200e hintaan todennäköisesti.