Kone kaatuu 3DMark03:n toisen game testin alussa

Viestiketju Ajuri- ja softaongelmat -osiossa. Ketjun avasi StFactory 18.12.2008.

  1. StFactory

    StFactory Member

    Liittynyt:
    13.12.2008
    Viestejä:
    8
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eli tosiaan ensimmäinen game test mennään mallikkaasti läpi, mutta juuri kun toisen suoritus pitäisi alkaa, menee näyttö täysin siniseksi (ei ns. blue screen vaan ihan 100% siniseksi) ja kone sammuu, ainoastaan tuulettimet jäävät päälle. Latauskohdan menee kyllä normaalisti, mutta juuri kun videota pitäisi alkaa näkyä, sammahtaa kone.

    Kokeilun vuoksi ajoin 3dmark05:n läpi ja se meni täysin normaalisti läpi.

    Kokoonpano:
    Athlon xp3000+
    Radeon x800xl
    1gt ddr
    400w nexus poweri
    XP sp3

    "Uutta" koneessa juurikin poweri ja näyttis jotka asennettu tänään. Näyttiksen ajureina catalyst, ilmeisesti uusin. DirectX on 9c.

    Mitään lämpöongelmaa ei ainakaan alustavien arvioiden mukaan ole, sillä kaatumisen jälkeen bios näyttää prossulle 56 astetta lämmöiksi ja näyttistä jäähdyttää orkkispassiivijäähyn kaverina tuuletin.

    Ongelma olisi mukava saada ratkaistuksi jotta saisi vanhaan kokoonpanoon verrata nykyistä pikkupäivitystä ;)

    Kiitoksia jo etukäteen.
     
  2.  
  3. StFactory

    StFactory Member

    Liittynyt:
    13.12.2008
    Viestejä:
    8
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tänään windows heitti vikailmoitukset noista kaatumisista ja niissä lukee näin:

    Missä vika?
    Kokeilin myös vanhempaa catalystin versiota, joka oli varmistettu futuremarkin sivustolla toimivaksi 3dmark03:n kanssa, mutta ei toiminut. Myös jonkun patchin latasin 3dmarkille mutta sekään ei auttanut.
     

Jaa tämä sivu