Kone rikki näppis rikki formatointi ei onnistu

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi tobina 18.12.2008.

Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.
  1. tobina

    tobina Member

    Liittynyt:
    26.08.2002
    Viestejä:
    51
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Oon joutunut XP:ni kanssa tosi outoon ongelmaan, oon kenties kolauttanut koneeni jonnekin.

    Eniveis, kun yritän klikata ohjelmaa, kansiota tai tiedostoa auki, se ei onnistu vaan aukaa sama ikkuna kun jos windowsissa klikkaa hiiren oikealla ja valitsee Ominaisuudet. Käynnistä-valikon kautta ohjelmat saa normaalisti auki ja yleensä jos saan esim media playerin tai winampin avatuksi, saan sen ohjelman kautta haluamani tiedoston auki.

    Kone ei myöskään reagoin näppikseen, en pysty kirjoittamaan mitään. Erikoismerkit kuten # toimii, toisinaan kun menen Käynnistä>suorita>cmd pystyn kirjoittamaan normi kirjaimia, mutta vain kirjaimet ja numerot toimii, mutta käskyä ei pysty lähettämään koska enteriä painettaessa ikkuna muuttuu fullscreen/pieni ikkuna välillä.

    Epäilen että vika on näppiksessä, koska myöskään onscreen-näppis tai applen usb-näppis eivät toimi. Formatoisin, mutta jostain syystä cd-levyltä käynnistäminen ei onnaa, vaikka käynnistäessä kuulostaa että kone kyllä lukee cd-aseman ennen windowsin käynnistymistä. F-kakkosta koneen käynnistyessä on hakattu, mutta kuten sanottu kone ei jostain ihmeen syystä reagoi näppikseen. Ohjauspaneelissa sanotaan että näppis muka toimii normaalisti ja ei vikaa.

    Neuvoja? Minkä veikkaatte aiheuttavan tämän ihme vian?
    Miten pystyisin saamaan näppikseni toimimaan tai formatoitua koneen ilman että näppäimistöä tarvitsisi??
     
  2.  
Viestiketjun tila:
Viestiketju on suljettu.

Jaa tämä sivu