Kotelo siis Antec Sonata III, ja tässä vähän muuta tietoa koneesta: Asus P5Q-E Intel Q6600 @ 2,4GHz Force3d ATI Radeon 4870 1024mb 4GB DDR2-800 RAM Kuten useimmat varmasti tietävät, Q6600 on eräs parhaista prosessoreista kellottuvuuden suhteen. Olen nyt päättänytkin tilata kunnon prossujäähyn Q6600:n kylkeen, OCZ Vendetta 2:n. Kysymys kuuluukin, kannattaako minun ostaa toinen 120mm kotelotuuletin Antec Sonata III -koteloon? Jos kannattaa, mitä suosittelisitte?
Jep Q6600 on se oikea kellotus peto, mutta samalla 4ytimen, 65nm valmistustekniikan ja siitä syystä johtuvan korkeiden jänniteiden takia myös todellinen sauna. Laittaisin sinut vielä harkitsemaan Noctuan NH-U12P CPU cooleria ja Sonata III:n toiseksi kotelotuulettimeksi Noctuan 1300RPM malli. Tinkimätön laatu, markkinoiden paras ilmansiirto dB:tä kohden ja 6 -vuoden takuu ovat erittäin kovan jäähdytystehon lisäksi päteviä syitä miksi kääntyä heidän leiriin. http://www.jimmspc-store.fi/tuote/NH-U12P http://www.jimmspc-store.fi/tuote/NF-P12-1300
Vielä lisäkysymys: Kun kokoonpano on tuollainen kuin on, ja virtalähteenä toimii Earthwatts 500W (Antecin mukana tullut), uskoisin että ylikellotukseen tarvitsisi vielä hiukan kovempaa antoa PSU:ltakin?
Kerbo jo kerkeskin vastata, mutta varmistan vielä sanomalla: ettei sinun tarvitse poweria käydä vaihtamaan, nykyinen riittää aivan hyvin
http://www.hardwarecanucks.com/foru.../10305-noctua-nh-u9b-cpu-cooler-review-9.html Mitäs kun löysin tälläsen taulukon netistä (jonka perusteella taisin Vendetta II:n ostopäätöksen aiemmin tehdä), mites se muuttaa asioita?
Näitä testejä löytyy suuntaan ja toiseen, mutta lopputuloksena huomaa kummankin olevan hyviä jäähytehoiltaan. OCZ vaan ei tarjoa mitään käyttäjä tai emo ystävällisiä ratkaisuja kuten: backplate, 6vuoden takuu jnejne, näitä tarjoaa vain Noctua. Minusta päätös on selvä Noctuan eduksi.
Saisko sitä 120mm tuuletinta mahtumaan "väärällepuolelle" jos on vaan yks kovo kiinni siellä? Onko kukaan koittanu? Mietin vaan ku on tulossa tuo HD4870 näyttis. Nyt on kiinni HD3870 ja tuuletin mahtuu juuri ja juuri ettei ota näyttiksen lisävirtapiuhaan kiinni.
Tuolla on monta sivua asiaa Antec Sonata III -kotelosta: http://keskustelu.plaza.fi/muropaketti/bbs/t488796,575
Itsekkin olen tuota ajatellut ja kyllä se siihen saa kiinni mutta en tiedä olisko siitä nyt niin kauheasti apua kun siinä menee ne metallit joitten väliin kovo menee.. ja jos siihen tuulettimen laittaa voi aikamoinen ääni tulla kun ilma virtaa teräväreunasten läpysköjen ohite
Tuuppaan väliin koska aikaisempi keskustelu jossa koitin pulmaani selittää vähän niinkuin kuoli, kukaan ei vastannut enää. eli asiaan: Koneen tiedot lukee allekirjoituksessa ja ajattelin tilata uuden jäähyn http://www.jimmspc-store.fi/tuote/ULTRA-120-COPPER?classid=4&groupid=25&subgroup=169 mutta en tiedä mitä kaikkea minun pitäisi ottaa huomioon? 1. Mahtuuko tämä jäähy tuohon koteloon noiden romujen kanssa? 2. Tuleeko jäähyn mukana kaikki tarvittava asennus rompe vai tarvitsenko esim tämän: http://www.jimmspc-store.fi/tuote/775-BOLT-THRU-KIT?classid=4&groupid=25&subgroup=169 ja jotain tahnaa? 3. Ajattelin myös tilata 2 uutta tuuletinta mallia:http://www.jimmspc-store.fi/tuote/NF-S12-1200?classid=4&groupid=25 saanko liitettyä nuo tuulettimet vielä vai loppuuko paikat kesken? Mitä kaikkea pitäisi ottaa huomioon? Kertokaa vasta alkajalle? Vai olisiko kuitenkin parempi tilata jokin muu halvempi,helpompi jäähy? tavoitteena on hiljaisuus ja tehokkuus.