Pystyykö prossutuulettimen nopeutta säätämään jostakin tai jollakin ohjelmalla. Minä en ainakaan löytänyt biosista sellaista kohtaa. Tuuletin on Zalman CNPS 9500ATD Emolevu Asus P5Q Pro Kayttis Windows vista 64 bittinen
Prossutuulettimen nopeuden säätö tuolla emolla ei tosiaan toimi, muuten ainakin itselläni pelittää tuo SpeedFan. No, alkuperäiseen ongelmaan (oletan että näissä Pro ja Deluxe malleissa on suurinpiirtein samanlainen bios). Biossista kohta POWER -> Hardware monitor -> CPU Q-Fan Control. Nopeutta ei pysty suoraan säätämään, mutta voi ladata tuuletinprofiilin jolla pitäisi pyöriä nopeammin/hitaammin.
Tällä pitäisi onnistua manuaalisesti. Liittimet sopivat ainakin Zalman CNPS 9500ATD -cooleriin Zalman fan RPM controller (fanmate2) Hintaa oli huikeat 4 euroa.