Moro. Acerin läppärin (9412wsmi) kanssa ollut pidempään ongelmia, kuten aiemmin olen jo asiaa yrittänyt selvittää (http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/632539#3825627) Nyt kuitenkin tuli vinkkiä että ennenku heitän koneen roskiin, kannattais vielä testata kovalevy, josko siinä olis jotain vikaa. Eli mikä olisi hyvä ilmainen kovalevyn testausohjelma, jolla selviää mahdolliset viat? Googlella haettu kyllä, mutta mitään selkeää ratkaisua ei löytyny. Kiitos!
kysessä on western digitalin kovo, malli wd1200ue-22kvt0. Nyt vielä pitäis jostain löytää se testiohjelma...
Niin kuin BforeDusk sanoikin niin valmistajan sivuilta http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=701&sid=30&lang=en Mutta vika kuvauksesi linkissä kuulostaa siltä että kiintolevy on mennyt DMA Moodista PIO tilaan. (Windows löytänyt liikaa virheitä jolloin tiputtanut PIO-tilaan) joko johtuen huonosta IDE tai SATA johdosta tai juuri hajoamassa olevasta kiintolevystä. Sen voit tarkistaa Laitehallinnasta IDE ATA/ATAPI ohjaimet onko näin käynyt.
http://support.wdc.com/product/download.asp?groupid=701〈=en Ja Diagnostics ohjelman siis otat. edit: bokeh oli nopeampi.
Kiitokset vinkeistä. Nopea skannaus ei ainakaan löytänyt vikaa, täytyy ajaa isompi varmaankin sitten ajan kanssa. Bokeh oli oikeassa, PIO-tilaan oli mennyt siirtotila. Itse en noista mitään ymmärrä, joten menenkö suosiolla huomenna alan liikeeseen hankkimaan uutta kovoa vai onko koko kone käyttökelvoton jos nuo johdot tjsp. on rikki? Eli mitä seuraavaksi?
Kyllä se olisi suositeltavaa käydä johto/kiintolevy vaihtamassa jos jatkuu pitkäänki tuo. Minulla kerran ollut samainen ongelma ja ei tarvinnut kuin SATA-johto vaihtaa niin loppui PIO-tilaan meneminen. Mutta voit näin pikaisesti korjata asian poistamalla laitehallinnasta IDE-kanavan jossa kiintolevy sijaitsee ja käynnistämällä koneen, jolloin sen pitäisi taas olla DMA tilassa.