Tarkoituksena olisi hankkia uudet kotelotuulettimet, siis ehkä... Ekaksi ajattelin NF-S12-800, mutta kun noita ei oikeen tunnu olevan missää myynnissä, niin mikä olisi hyvä kotelutuuletin Noctuan vastineeksi? Tottakai hiljaisuus etusijalla..
Oho, no niinpäs onkin. Itse kun tulee etsittyä tuolla Mbnet:in hintaseuranta systeemillä niin ei antanut jimms:in sivuille ainakaan. Jostain syystä ei ole googlellakaan sattunut silmään Noctua haut jimms:lle, mutta kylläpä nyt näytti
Suosittelisin ottamaan NF-S12-1200 tuulettimia, samoja tuulettimia hieman korkeammilla kierroksilla. Etuna se että saat tarvittaessa lisää tehoa, kierokset kun lasket niin ovat aivan yhtä hiljaisia kuin ehdottamasi.
Hmm, no kyllähän sitä vois ostaa nuo NF-S12-1200, koska ne on jokatapauksessa hiljaisemmat kun Antec P182 TriCool:it. Siis tossa tulee jonkunlainen adapteri? Onko ne "adapterit" ne eriväriset johdot sitten?
Ne johdon pätkät juurikin. Suosittelen tosin SpeedFan ohjelmalla säätämään tuulettimien nopeutta (jos siis laitat emolevyn liittimiin ne tuulettimet), saa laitettua asetukset että lämpöjen noustessa tuulettimet ottavat lisää kierroksia ja lämpöjen laskiessa hiljentävät vauhtia.
Suoraan powerista tulevaan Molex liittimeen?:O http://upload.wikimedia.org/wikiped...onnector.jpg/800px-Molex_female_connector.jpg
mulla on tuo kyseinen kotelotuuletin, mutta kummin päin laitan sen koteloon sisään?? haluan että se puhaltaa sisäänpäin!
Tuulettimet pyörivät aina counterclockwise ja täten puhaltavat "selkäpuolelle", eli sen alustan läpi.
okkei. v'''' eli se puhaltaa nyt väärän suuntaan! mut ei kai siin mitään, käännään sen tänään heti ku pääsen himaan!
Ja on sitä vähän vaikea missata mihin suuntaan se puhtaltaa kun vaan kokeilee kädellä - sekä... lähes jokaisessa tuulettimessa on suuntanuolet, eli teoriassa niissä lukee mihin suuntaan ilma liikkuu Mutta kumma kyllä tuo on todella yleinen kysymys...
aijaa, mä en huomannu ja kun kokeilin niin, kun laitoin sen toisin päin sisään, niin tuntui silt et se tuulettais oikeaan suuntaan! en sit tiiä, mut laitan sen toisin päin tänään.
Noniin. Äsken asensin NF-S12-1200 ja pakko sanoo, että hiljaiset ovat. Sellasta vielä kysyn, että laitoitteko ruuveilla ne tuulettimet kiinni vai niillä kumi " nappuloilla " ?
Ite oon laittanu ruuveil, koska kumitapit on melkosen kertakäyttösiä, tuntuu repeevän ja venyvän jos koittaa irroittaa. Hifistelijät varmasti haluaa viimeisenkin resonoimisen pois ja laittaa tapeilla
Ruuveilla jos on laatukotelo joka ei resonoi kovin herkästi. Jos taas on joku halpa kotelo joka koostuu pellistä josta melkein näkee läpi niin suosittelen kumitappeja.