Miten saan ton prossun tohon 4gigaan? Hyvin kulkee 3,8(400*9,5) mutta kun yritän laittaa 421*9,5 niin erroreita tulee. Muisteina on A-datan 4gb dual kit 800Mhz. Laittaako muistit vastaan? Pitääkö voltteja lisätä sekä prossulle ja muisteille, kuinka paljon?? Haluaisin tarkkoja lukuja millä säädän biossista, jos jollain on ihan sama kokoonpano. Tuulettimena on Noctua NH-U12P.
Pistä ainakin näin alkuun, pelkästään muisteille lisää niitä voltteja, laita ensin vähän vain, mutta jos ei toimi, niin lisää myös prosessorille hieman.
Mites muistien jakajat, 1:1 varmaan? DDR = Double Data Rate eli FSB 400MHz = muistit @800MHz. Eli kun ylität 400FSB, muistit ylittävät niille luvatut 800MHz, ja ainakaan omat muistini eivät ylitä 400FSB niille 800MHz:n nopeudelle luvatuilla 4-4-4-12-latensseilla, vaan piti laittaa 5-5-5-15. Musitien jännitettä piti myös nostaa 2.0V -> 2.05-2.10V.
Jep, nostin fsb:n 421, laitoin prossun voltit autolle, muistit 5-5-5-5-15 ja voltteja muisteille 2.10. Hyvin toimii. Tosin en ole vielä kokeillut vakautta pelikäytössä enkä ajellut orthosta. Kauanko tota orthosta pitää ajella että tietää kellotuksen onnistuneen??
Tarkoitat varmaan 5-5-5-15 eikä 5-5-5-5-15? Itse sanoisin että semmoinen 2-6h kun kokeilet uusia kelloja. Itselläni ei ainakaan riitä kärsivällisyys aina uusilla asetuksilla pyörittää testiä päivän verran. Sitten kun olet löytänyt sopivat kellot koneellesi, pyörittele niillä esim Orthosta tai ehkä mieluummin http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=103 (joka saattaa olla parempi, correct me if I'm wrong) vaikka 10-20h varmistaaksesi että kone on vakaa. EDIT: http://en.wikipedia.org/wiki/Prime95 "In the overclocking community a rule of thumb is often used to determine how long to run Prime95: test the CPU (8KB FFT) for 10 hours and the memory (4096KB FFT) for 10 hours, and if the system passes, there is a high chance that it is stable."
Asus P5Q Pro:n ja P5Q:n biossit ovat varmaankiin suht samat. Eli menet biossissa Ai Tweaker palstalle ja meet alas ja siellä on cpu voltagee ja DRAM/RAM voltagee.. eli prossun jännite jas muistien jännitteet mitä nyt pääasiassa tarvii nostaa. Sit meet vaa nuolinäppäimil esimerkiksi cpu voltagen kohdalle ja painat numeroilla halutun volttimäärän (esim. 1.22 V)