Elikkä ongelman nimi on nyt se, että kun tuossa pari päivää sitten ilmestyi Vistaan uudet päivitykset, latasin ne, mutta en asentanut niitä saman tien, vaan seuraavan kerran kun koneen käynnistin seuraavana aamuna, rupesi se asentamaan niitä itse ja näyttöön tuli jotain valkoista tekstiä, josta päättelin että asennus oli käynnissä. Tästä huolimatta kuitenkin sammutin koneen suoraan napista, koska ei ollut aikaa odottaa asennusta. Edeliinen ei ole ongelma itsessään, vaan se että nyt kun käynnistän koneen normaalisti, se jämähtää täysin kohtaan josssa Windows alkaa lataamaan (eli Vistassa vihreät palkit). Kone ei tästä eteenpäin ole mennyt. Olen käynyt kaikki vikasietotilamahdollisuudet läpi, mutta aina kone jämähtää samaan kohtaan.
Ei näin Ei ikinä, ellet ole valmis palauttamaan toimivaa järjestelmää levykuvasta tai asentelemaan Windowsia uusiksi. Joko kokeilit palauttaa järjestelmän toimivaan pisteeseen? Jos et, kokeile ihmeessä. Jos ei auta, niin seuraavaksi tulee mieleen viimeisin toiminut kokoonpano ja jos ei sekään, niin kokeile järjestelmän palautusasetuksia.
Tuota viimeisin toiminut kokoonpano mahdollusuutta koitin, mutta ei sekää auttanut. Eli siis pitää varmaan kokeilla noita palautusasetuksia. Mutta mites se sitten tapahtuukaan ?